Active Beauty
Učinkovito sprejemanje odločitev
Besedilo: Antonia Wemer

Da? Ne? Morda?

Učinkovito sprejemanje odločitev

Potrebujete včasih dneve, tedne ali celo mesece, preden se nekaj odločite? Brez skrbi, niste edini. Nenazadnje živimo v času, ko nam splet in globalizacija ponujata skoraj neskončno možnost izbire. Svobodno se odločamo glede poklica, sami se odločimo, kakšen bo naš način življenja, s kom ga bomo preživeli in kje. Zato ni čudno, da je včasih težko izbrati eno samo možnost. Nekateri delajo izračune, drugi sestavljajo sezname za in proti, spet tretji za mnenje povprašajo prijatelje na družbenih omrežjih, a včasih na koncu še vedno ne vedo, kako se prav odločiti oz. odločitev preprosto prelagajo na kasneje.


Sprejemanje odločitev je izziv predvsem za ženske

Nežnejšemu spolu se pogosto pripisuje premalo odločnosti. Študije kažejo, da so ženske pazljivejše, bolj pripravljene sodelovati in se odločijo šele, ko pretehtajo različne interese. Moški se po mnenju strokovnjakov veliko lažje odločajo in se manj obremenjujejo glede tega, ali je sprejeta odločitev res pravilna. Prav tako jih številne odločitve le redko izčrpajo. Morda tudi zato, ker v vsakdanjem družinskem življenju odločilno vlogo običajno prevzemajo ženske. Nemalokrat same izberejo stanovanje, opremo, vrtec, ki ga bo otrok obiskoval, ali rezervirajo družinski dopust.


Ženske se za svoje odločitve pogosto opravičujejo

Ženske se običajno odločajo intuitivno. Če smo natančnejši, se tako odloča kar 62 % žensk in le 52 % moških. Poleg tega ženske čutijo potrebo, da svoje odločitve podrobno obrazložijo. Želijo objasniti, zakaj so se tako odločile in kaj je vplivalo na njihovo odločitev. Takšno ravnanje lahko opazite že, ko ženska odpove večerjo, pri vzgoji otrok in tudi v načinu, kako npr. vodi sestanek. Razlog za takšno obnašanje je, da nočejo izpasti egoistično in poudarjati samo lastnega mnenja. Mnoge ženske same pri sebi opažajo, da se takšna razlaga včasih spremeni v opravičevanje.

Stojte za svojimi odločitvami

Da? Ne? Morda? Če boste upoštevali naslednje nasvete, boste lažje sprejemali odločitve.


Kdaj je razlaga na mestu?

Želja žensk po razlagi kaže tudi na njihovo dojemanje sveta. Ženske na stvari gledajo bolj realno kot moški, zato drugim želijo predstaviti možna tveganja, ki bi bila lahko posledica neke odločitve. V tem nekateri vidijo obotavljanje, pomanjkanje poguma in neodločnost. Svetujemo vam, da svoj pogled na stvari obrazložite še preden se odločite, namesto da se naknadno opravičujete. Če že vnaprej jasno izrazite prednosti in pomanjkljivosti neke odločitve in o možnih ovirah ne razmišljate le sami pri sebi, potem ne boste izpadli šibki in neodločni, temveč realni, drugi pa vas bodo videli kot premišljeno, organizirano osebo, ki je sposobna dialoga in usmerjena k rezultatom.


Na stvari poglejte z drugega zornega kota

Če težko sprejemate odločitve, je priporočljivo, da kdaj na stvari pogledate tudi z drugega zornega kota. Včasih tudi nekoliko pretirana samozavest in pogum pomagata, da preizkusite kaj novega. Preprosta metoda, s katero lahko vadite različne poglede na stvari, je, da se vprašate, kako bi se odločil nekdo drug.


Prisluhnite svoji intuiciji

Pomembno vlogo pri odločitvah ima tudi vaše lastno dojemanje sebe. Prisluhnite si in spoštujte svoje mnenje. Ko sprejmete odločitev, se trudite čim manj razlagati, saj s tem drugim pokažete, da je pri odločanju pomembna tudi intuicija.


Naučite se reči ne

Če boste spoštljivi do sebe, se boste lažje odločili brez nepotrebnega obremenjevanja. Psihologi ugotavljajo, da je odločanje in izbiranje utrujajoče. Ko pa ste utrujeni, ne želite tvegati. Nenazadnje se morate zavedati, da s svojimi odločitvami nikoli ne boste mogli vsem ustreči. Nekdanja prva dama ZDA, Michelle Obama, je nekoč dejala: »Naredi tako, kot misliš, da je prav. Vedno se bo pojavil kdo, ki razmišlja drugače.«