Active Beauty
Tekaški trening za začetnike: Tako vam bo uspelo!
Besedilo: Katharina Schmiedjell, Nina Baldinger, Nina Horcher

Tek za ženske

Tekaški trening za začetnike: Tako vam bo uspelo!

Če želite začeti s tekom, ne potrebujete veliko: par tekaških čevljev, nekaj motivacije – in naš načrt tekaških treningov za začetnike, ki je primeren tudi za tiste, ki ste imeli daljši premor od športnih aktivnosti.

Pomladno sonce zopet privablja tekače v parke, gozdove in na ceste. Morda še niste eden izmed njih, a bi se radi lotili novega športa? Ali pa želite morda po športnem premoru ponovno začeti s tekom? Potem je sedaj pravi čas! Veliki tekaški dogodki in tekmovanja so pred vrati, 25. maja 2024 nas namreč čaka dm tek za ženske, kar je za številne spodbuda, da premagajo notranji strah in izstopijo iz svoje cone udobja. Strokovnjaki so nam zaupali, na kaj je treba biti na začetku tekaških treningov najbolj pozoren.

Pa začnimo: Tekaški trening za začetnike

Veliko razlogov govori v prid temu, da je s tekom bolje začeti danes, kot ga prelagati na jutri: Tekaški trening krepi mišice, kosti in sklepe, poleg tega pa osrečuje, zmanjšuje stres in krepi imunski sistem. Pa še zabavno je lahko, zlasti če se tekaških treningov lotevamo v družbi prijateljev. S tekom zagotovo pridobimo več, kot pa izgubimo vloženega časa in energije. V življenju ni veliko stvari, ki nam več dajo, kot odvzamejo.


1. Tekaški trening za začetnike: S pravo tekaško opremo bo večja tudi motivacija

Tek je šport, ki je cenovno ugoden, poleg tega pa ne zahteva velikih predpriprav. Najpomembnejša je udobna tekaška obutev. Ob nakupu povprašajte za strokovni nasvet, saj lahko z izbiro napačne tekaške obutve tvegate celo hujše poškodbe sklepov. Tekaški čevelj naj bo vedno 1–1,5 številke večji – med palcem in čevljem mora biti približno za pol prsta ali cel prst prostora. Zlasti pri daljših tekih se stopala namreč ogrejejo in v čevlju malce razširijo.

Oblačila izbirajte glede na temperaturo zunaj: Če je 5 °C, oblecite dolge hlače, dolgo majico in tekaško jakno, poleg tega pa še trak, kapo ali kapuco in rokavice. Tudi buf okoli vratu ni odveč. Če je zunaj 5–12 °C, zadostujejo hlače dolžine 3/4 ali 7/8, dolga majica, v primeru vetra in dežja pa tudi tekaška jakna in trak. Pri temperaturah od 13–15 °C zadostujejo kratke hlače in kratka majica, v primeru vetra in dežja pa naj bo še vedno raje dolga. Če so temperature nad 15 °C, lahko namesto majice oblečete le kratek top ali športni nedrček. Pri tem je pomembno, da ne pozabite na zaščito pred soncem!

2. Vključite tekaški trening v svoj vsakdan

Kako lahko tekaški treningi postanejo del vašega vsakdana? Če boste s tekaškimi treningi začeli počasi in postopoma stopnjevali tempo, se boste lažje vsakodnevno spodbudili k teku. Termine za tekaški trening vnesite v svoj koledar in si že večer prej pripravite vse potrebno za tek. Če se vam plani v zadnjem hipu spremenijo, svojo tekaško rutino prilagodite temu, nikar pa ne odnehajte!

3. Zastavite si cilje, ki so primerni za začetek tekaških treningov

Najprej zabava! Na začetku je treba premagati nekaj ovir, da lahko tek sčasoma postane del vašega vsakdana. Vsak začetek, tudi pri teku, naj bo v predvsem zabaven. Pri teku ne sme biti na prvem mestu rezultat, trening in tehnika, temveč veselje do gibanja, druženje z enako mislečimi in dober občutek, ki vam ostane po teku, da pri njem dalj časa vztrajate.

Zastavite si pregledne in realne cilje! Če boste že takoj na začetku do sebe imeli visoka pričakovanja, da želite preteči celo progo brez predhodnih priprav, lahko to vodi do preobremenjenosti mišic. Svojo ciljno razdaljo razdelite na krajše odseke. Nekajkrat globoko vdihnite, najprej nekaj minut hodite, nato začnite s tekom. Tecite s krajšim, sproščenim korakom in postopno stopnjujte tempo. Če potrebujete krajši premor, se ne ustavite, temveč počasi hodite dalje. Tako bo vaš srčni utrip ostal enakomeren, dihanje pa se lahko umiri. Ne pozabite: Vaše telo se mora najprej navaditi na novo obremenitev. Najprej podaljšajte čas posameznih intervalov teka, nato pogostost, šele na koncu pa povečajte intenzivnost oz. tempo.

4. Pijte dovolj tekočin in nikoli ne tecite s polnim želodcem

Neprijetno zbadanje ob strani, ki se pogosto pojavi med tekom, vam zagotovo lahko vzame vso voljo in zagon. Pazite torej, kdaj zaužijete zadnji obrok pred tekom. Pravilen odnos do hrane je tukaj odločilnega pomena. Najmanj dve uri pred treningom ne jejte in le zmerno pijte. Vam kljub temu kruli v želodcu? Potem pojejte eno banano. Če vas med tekom vseeno začne zbadati ob strani, lahko bolečino odpravite, da namesto teka kratek čas hodite in umirjeno dihate. Po tekaškem treningu pa vseeno poskrbite, da nadomestite tekočino, ki ste jo med potenjem pri teku izgubili.

5. Na začetku se povežite z enako mislečimi na tekaškem treningu

Skupna motivacija je najmočnejša, zato so tekaške priprave idealne za vse začetnike. Pod vodstvom usposobljenih trenerjev boste kot udeleženec dosegli povsem nov nivo športne pripravljenosti. Priprave na dm tek za ženske potekajo pod vodstvom naših trenerjev v petih slovenskih krajih, in sicer vsak četrtek ob 17.30. Vnesite gibanje v svoje življenje! #weruntomove

Namig: Prijave na dm tek za ženske so že odprte na povezavi: www.tekzazenske.si/prijava-na-tek