Active Beauty
Blagodejna kopel v času prehlada
Besedilo: Stephanie Lindner

Namakanje?

Blagodejna kopel v času prehlada

Prehlad, oteženo dihanje in premraženost – v času prehladnega obolenja si marsikdo privošči sproščujočo kopel, saj nam lahko pomaga, da se hitreje spet počutimo bolje. V nadaljevanju preberite, kaj je pri tem pomembno in kateri dodatki so najbolj učinkoviti.

Nasveti za učinkovito kopel proti prehladu

Ko se prehladimo, si želimo samo eno – čim prej ozdraveti. Da bi omilili potek bolezni, si lahko pomagate z domačimi zdravili pa tudi z blagodejno kopeljo. Slednja namreč spodbuja krvni obtok in sprošča napetost mišic, ki je večkrat tudi posledica prehlada. Poleg tega pa dodatki za kopel pomagajo tudi pri drugih simptomih prehlada.

1. Nasvet za blagodejno kopel proti prehladu – kdaj si jo privoščiti in kdaj ne

  • V primeru zelo močnih simptomov prehlada je bolje, da se ne kopate, saj lahko tako še dodatno obremenite imunski sistem.
  • Če imate astmo, lahko eterična olja delujejo dražeče in sprožijo napad astme.
  • Pri povišani vročini lahko kopel dodatno obremeni telo.
  • Pri osebah, ki se soočajo z visokim krvnim tlakom, zdravniki vroče kopeli odsvetujejo.
  • V primeru, da imate na telesu odprto rano, se kopel odsvetuje, saj v rano lahko vdrejo mikrobi.
  • Tudi med nosečnostjo se vroče kopeli odsvetujejo, saj lahko sprožijo porod.

Pozor: V primeru kroničnih obolenj ali splošnih vprašanj se posvetujte s svojim zdravnikom.

2. Nasvet glede kopeli: temperatura in trajanje kopeli

Kopel močno obremenjuje imunski sistem in krvni obtok, zato naj traja od 10 do 20 minut pri temperaturi vode največ 38 stopinj Celzija. Temperaturo lahko preverite s termometrom za vodo. Bodite pozorni na to, kaj vam sporoča telo in z namakanjem v kopeli prenehajte, ko začutite, da je bilo dovolj (npr. nagubana koža na blazinicah prstov). Če ste močno prehlajeni, naj bo kopel kratka, poskrbite pa tudi, da voda ne bo prevroča.

Pozor: Prehlad običajno spremlja tudi utrujenost. Če postanete preveč utrujeni, s kopeljo nemudoma prenehajte, saj obstaja nevarnost, da bi v kadi zaspali.

3. Nasvet glede kopeli: učinkoviti dodatki

Ta eterična olja se še posebej dobro obnesejo kot dodatek za kopel v času prehladnih obolenj:

  • Mentol: Eterično olje poprove mete poskrbi za sproščanje mišic ter omogoča lažje dihanje, saj pomaga pri odstranjevanju sluzi iz bronhijev, nosa in grla.
  • Kafrovec: Olje iz lesa kafrovca, ki izvira iz Azije, ima antibakterijske in protivnetne učinke. Kor pomaga pri redčenju in izločanju sluzi, je še posebej koristno pri prehladnih obolenjih.
  • Evkaliptus: Listi evkaliptusa, ki raste v Avstraliji, vsebujejo dragocena olja s številnimi pozitivnimi lastnostmi, ki pomagajo pri blaženju prehladnih simptomov – evkaliptusovo eterično olje lajša bolečino, pospešuje krvni obtok ter deluje protivnetno in odvajalno.
  • Meta: Iz japonske mete se pridobiva mentolovo olje, ki se prav tako lahko uporablja kot dodatek za kopel ali inhaliranje. Pri prehladnih obolenjih pomaga očistiti dihalne poti.
  • Rožmarin: Sredozemsko zelišče, ki se pogosto uporablja v naravni kozmetiki, je učinkovito tudi v obliki eteričnega olja – umirja kašelj in lajša dihanje ter tako omogoča miren spanec.

Dodaten nasvet: Blagodejen učinek na dihalne poti
Pri kopeli se koristne sestavine eteričnih olj mentola in evkaliptusa sproščajo v obliki pare ter pri vdihovanju lajšajo prehladne simptome in blagodejno učinkujejo na dihalne poti. Inhalirate lahko tudi s pomočjo inhalatorja ali nad soparo. Več podrobnosti o inhaliranju lahko najdete tukaj.

V spletni trgovni dm.si vam je na voljo ponudba različnih dodatkov za kopel.

4. Nasvet glede kopeli: kaj storiti po njej?

Kopel pospešuje okrevanje, vendar je za telo tudi obremenilna. Po kopeli je treba počivati in pustiti, da kopel učinkuje. Zaradi njenega sproščujočega učinka je priporočljivo, da si kopel privoščite zvečer pred spanjem oz. si po kopeli privoščite daljši spanec. Dobro se pokrijte, da bo toplota še dlje učinkovala in da preprečite neprijetno mrazenje, ki običajno spremlja prehlad.

5. Nasvet glede kopeli: kopel proti prehladu za otroke

Pri otrocih naj temperatura vode ne presega 37 stopinj Celzija. Otroci, ki imajo visoko vročino oz. se slabo počutijo, naj se ne kopajo. Poleg tega lahko uporabljate samo dodatke, ki so primerni za otroke – kafrovec je denimo premočna učinkovina, številni drugi dodatki pa lahko sprožijo tudi alergije. Otroka med kopanjem nikoli ne puščajte brez nadzora odrasle osebe in bodite pozorni na njegovo počutje. V primeru vprašanj se posvetujte z otrokovim osebnim zdravnikom.

6. Nasvet glede kopeli: pripravite sami kopalno sol


Želite sami izdelati dodatek za kopel? Tukaj smo za vsa pripravili podrobna navodila.

Izdelek za vašo kopel proti prehladu:

Sprošča in poživi

"Zeliščna kopel" znamke Balea

Nakupujte v dm spletni trgovini