Active Beauty
Sedem idej za vrtnarjenje z otroki
Besedilo: Claudia Wallner, Nina Horcher

Sobivanje z naravo

Sedem idej za vrtnarjenje z otroki

Vrtnarjenje z otroki je odlična priložnost za zabavo, ustvarjalnost in učenje. Potrebujete le nekaj orodja, predvsem pa domišljijo in kanček potrpežljivosti. Otrok, ki se prvič sreča z vrtnarjenjem, želi po sajenju takoj pobrati pridelek. V nadaljevanju vam bomo zaupali, kako otroka navdušiti nad vrtnarjenjem.

Začnite vrtnariti z otroki

1. Prebudite željo po raziskovanju

Otroci se novih stvari najlažje učijo skozi igro in z radovednostjo. Vrtnarjenja z otroki se zato ne lotite kot dela, temveč ga prikažite kot pustolovščino v naravi. Najprej z otrokom raziskujte naravo. Skupaj si oglejta, katere rože rastejo v okolici, katere živali se plazijo po listih, kako se imenujejo jagode, ki rastejo v grmičku.

Kako otroke prepričati, da pri vrtnarjenju vztrajajo? Navsezadnje pridelek ne zraste kar čez noč. Otroka ves čas spodbujajte k opazovanju narave. Pri vrtnarjenju z otroki je namreč bolj kot obilen pridelek pomembno to, da se majhni nadobudneži seznanijo z naravnimi procesi. Marsikatera šola ponuja tudi krožke in izbirne predmete, kjer se učenci učijo pridelovati lastno zelenjavo.

2. Izberite zelenjavo, ki jo ima vaš otrok rad

Razmislite, katero zelenjavo in zelišča vaš otrok še posebej rad uživa, ima morda najljubšo cvetlico, raziščite, katere sorte so še posebej enostavne za nego in neobčutljive. Doma pridelana zelenjava je še posebno okusna in bo prepričala tudi najbolj izbirčne otroke, ki sicer zavračajo vse, kar že samo diši po zelenjavi.

Nestrpnim malim vrtnarjem svetujemo, da začnejo s krešo in radičem, ki sta prav v kratkem času po sajenju že pripravljena za uživanje. Hitro rastejo tudi kapucinke, katerih cvetovi so užitni in lahko z njimi npr. okrasite solato. S sajenjem različnih sort se poveča tudi možnost bogatega pridelka – hkrati pa zmanjša nevarnost pojava škodljivcev. Nekatere rastline se med seboj v rasti celo podpirajo – radič in koleraba ali paradižnik in bazilika. Nasvet: Shranite semena za naslednjo vrtnarsko sezono in ne bo vam treba vsako leto kupovati novih. Številne vrste zelenjave med cvetenjem zagotavljajo veliko hrane za avtohtone žuželke.

Za vrtnarjenje z otroki ne potrebujete veliko prostora, saj lahko marsikaj gojite tudi na balkonu – baziliko, endivijo, rukolo, solato, motovilec, nekatere vrste fižola, blitvo in ohrovt. Uporabite lahko standardne balkonske zabojčke ali posode s prostornino vsaj deset litrov. Zelenjava najbolje uspeva na balkonih, obrnjenih proti vzhodu in zahodu. Balkoni, obrnjeni proti severu, so običajno preveč senčni. Na balkonih, obrnjenih proti jugu, poskrbite za senco in veliko zalivajte.

3. Ustvarite gredico za otroka

Otrokom je najbolj pomembo to, da so pri vrtnarjenju tudi sami dejavni. Ko otroci vidijo, da pri obdelovanju lahko sodelujejo in soodločajo ter poskrbijo za uspevanje rastlinic, se počutijo učinkovite, kar je izjemna motivacija za naprej. Otrokom omogočite, da imajo na vrtu predel, za katerega skrbijo samo oni. Skupaj ustvarite ločeno gredico ali posodo za sadike na balkonu. Otroci naj nato izberejo, kaj bi radi posadili oz. posejali.

Domišljiji pustite prosto pot in bodite ustvarjalni – kdo pravi, da mora biti gredica pravokotna. Ustvarite jo lahko tudi v obliki srca, zvezde ali kroga. Otroci lahko robove okrasijo s pisanimi kamenčki, pravljičnimi figuricami ali majhnimi koščki lesa.

Uživajte v vrtnarjenju z otroki

4. Trajnostno vrtnarjenje

Pri vrtnarjenju z otroki se izogibajte kemičnim pesticidom in gnojilom ne le zaradi okolja, temveč tudi zaradi svojega zdravja in zdravja otrok. Številna gnojila lahko izdelate tudi sami. Primerna je na primer kavna usedlina, ki vsebuje veliko fosforja, kalija, dušika in drugih mineralov. Namesto da jo zavržete, jo zbirajte in uporabite kot naravno gnojilo, tako da jo občasno vmešate v zemljo ali dodate vodi za zalivanje. Dodate ji lahko tudi zdrobljene jajčne lupine, zaradi česar bo vsebovala več apnenca, ki omogoča, da rastline hranila lažje absorbirajo. Medtem ko nekatere rastline ne potrebujejo veliko gnojil (npr. zelišča), pa so jih druge več kot vesele (npr. paradižniki in buče).

Uporaba zemlje brez šote je za okoljsko ozaveščene vrtnarske mojstre nuja. Šota namreč nastaja v močvirjih in vsebuje ogromne količine podnebju škodljivega ogljikovega dioksida. Pri razgradnji šote se sprošča ogljikov dioksid in povzroči uničenje pomembnih habitatov.

5. Prevzemanje odgovornosti za naloge, ki so primerne določeni starosti otrok

Majhni otroci lahko prevzamejo manjša opravila, kot so zalivanje rastlin, pobiranje plodov ali sajenje semen v gredico. Starejši lahko pomagajo pri sajenju mladih rastlin, pripravi gredice in grabljenju listja. Ob tem se bodo zabavali in bili ponosni na svoj vložek pri vrtnarjenju.

Tudi oprema za vrtnarjenje z otroki mora biti prilagojena starosti. Brez skrbi, za to vam ni treba zapraviti veliko denarja. Na začetku si malčki lahko pomagajo kar z igračami, ki jih sicer uporabljajo v peskovniku. Tudi za zalivanje lahko uporabijo kar otroško zalivalko, ki ni težka in jo bodo zlahka dvigovali. Starejšim pomagačem pa lahko priskrbite vrtnarsko orodje, ki bo samo njihovo.

6. Vrtnarite skupaj z drugimi

Vrtnarjenje z otroki je še posebej zabavno, če se vam bodo pridružili še prijatelji ali sosedovi otroci. Skupaj z otroki razmislite, koga lahko povabite zraven. Morda poznate koga, ki nima lastnega vrta? Vedno bolj aktualno je tudi skupno vrtnarjenje, kjer več oseb obdeluje določeno površino in nato tudi skupaj pobirajo pridelke.

Manjši otroci pogosto potrebujejo še podporo odraslih ali starejših otrok, da jim pokažejo, kako se določene stvari lotiti. Starejši otroci se običajno znajo organizirati že sami - še posebej, če delajo v skupinah.

7. Izdelajte pisano dekoracijo za vrt

Rože, zelenjavo in zelišča ste torej posadili. Kaj pa zdaj? Čas do obiranja pridelkov si lahko skupaj z malimi pomočniki krajšate z ustvarjanjem. Pobarvajte kamne za gredico ali izdelajte vetrnico. Lahko izdelate hotel za žuželke ali zavetišče za ježke. Otroci obožujejo tudi ptičje hišice.