Active Beauty
Kaj o razlaganju otroških sanj menijo strokovnjaki
Besedilo:
čas branja: min

Razlaga sanj

Kaj o razlaganju otroških sanj menijo strokovnjaki

Po mnenju strokovnjakov sanjam pripisujemo premajhen pomen. Vedno, kadar nam nekdo želi povedati, kaj je sanjal, pa mu je zares vredno prisluhniti.

Razlaga sanj: Zakaj otroci sanjajo?

Odgovora na to vprašanje žal ne poznamo. Vemo pa, da odrasli prek sanj reguliramo svoja čustva. Raziskave so pokazale tudi, da ljudje v sanjah predelujemo vtise, ki so se v nas zbrali čez dan, in se na ta način učimo. Med spanjem se tako rekoč udejanja nevroplastičnost oz. sposobnost možganov, da se z učenjem spreminjajo. Z drugimi besedami: Ko spimo in sanjamo, se v možganih tvorijo nove nevronske povezave.

Kaj otroci najpogosteje sanjajo?

Raziskave so pokazale, da otroci veliko pogosteje kot odrasli sanjajo o živalih. Zakaj, ne vemo točno, je pa to dejstvo prav gotovo povezano s tem, da je otroški odnos do živali drugačen od odraslega. Otroci rejnih živali ne dojemajo kot bitja, od katerih imamo korist, temveč se zanje iskreno zanimajo, nekateri pa z njimi preživijo tudi veliko časa.

Nasvet uredništva: Se vaš otrok zanima za živali? Na tej povezavi lahko izveste, na kaj morate biti pozorni pri izbiri novega hišnega ljubljenčka.

Kako si razlagati otroške sanje o živalih?

Na vprašanje, zakaj otroci sanjajo o živalih, ne moremo podati splošnega odgovora. Vsak otrok, pa tudi vsak odrasel, vsebino svojih sanj dojema drugače. Slike so si sicer podobne, vendar si kljub temu niti dve nista enaki. Če otrok na primer sanja o kači, bi bilo nesmiselno kar avtomatično sklepati, da ga zasleduje sošolka ali sošolec. Zelo simpatično pa je, ko otroka vprašamo, zakaj je sanjal o določeni živali, in nam ta svojo razlago strese iz rokava. Takrat si ne moremo kaj, da se ne bi namuznili.

Ali otroške sanje lahko kakorkoli pojasnimo?

Ljudje mislimo, da moramo v sanjah vedno iskati določen pomen. A večinoma je rezultat nenavaden in niti malo pomirjujoč. Tudi otroške sanje še zdaleč ne potrebujejo razlage, bistvo je povsem drugje. Sanje so razlagali že davno v preteklosti, pri tem ne gre za znanstveno metodo. V prvi vrsti sanje niso miselni, ampak čustveni proces. Veliko bolj osvobajajoče kot pojasnjevanje otroških sanj je, da se z otroki pogovarjamo o tem, kaj so sanjali. Med pogovorom se medsebojne povezave z doživetji preteklega dne ali z njimi povezanimi čustvi pogosto pokažejo same od sebe. To je veliko koristneje od prizadevanja, da bi sanjam pripisali konkreten pomen.

Zakaj bi se morali starši z otroki pogovarjati o njihovih sanjah?

Pogovor z otroki o njihovih sanjah jim da vedeti, da njih in njihov čustveni svet jemljemo resno. Sanje so za ljudi običajno nekaj zelo osebnega in intimnega. Če nekdo zanje izkaže zanimanje, imamo občutek, da vidi globoko v našo notranjost. Sanje lahko vidimo kot višek kreativnosti in fantazije: Občutja so izražena s slikami v naših glavah. Te pogosto upodabljajo strah. Doživeta čustva ob pogovoru o sanjah ozavestimo, govorjenje o njih pa pomaga, da jih predelamo, uredimo in morda tudi lažje shajamo z njimi.

Kako ukvarjanje s sanjami vpliva na otrokov razvoj?

Prek pogovora o sanjah starši spodbujajo razvoj otrokove domišljije in kreativnosti. Namesto da bi ju potlačili, jima tako dajejo velik pomen. Strokovnjaki na podlagi dolgoletnih izkušenj verjamejo, da pogovor o sanjah krepi otrokovo ustvarjalnost, razvoj, učne sposobnosti ter občutek njegove lastne vrednosti.

Nasvet uredništva: Podobno kot pogovor o sanjah ustvarjalnost pri otrocih spodbujajo tudi igre brez fizičnih pripomočkov.

Ali so nočne more pri otrocih nekaj običajnega?

Dandanes so strokovnjaki mnenja, da to drži. Glede na raziskave naj bi bile nočne more najpogostejše v času, ko otrok obiskuje razredno stopnjo osnovne šole. Nekateri strokovnjaki menijo, da bi to lahko sovpadalo z nenadno življenjsko spremembo, otrokovim iskanjem svojega mesta v šolskem okolju in večurnim sedenjem pri miru. Ta oblika discipline namreč ni ravno najboljša spodbuda ustvarjalnosti in otroškega veselja do prejemanja novega znanja in njegovega utrjevanja.

Razlaga sanj: Kako naj otroci predelajo hude sanje?

Tudi ob tej priložnosti pomaga, da se z otrokom o sanjah pogovorimo. Prek pogovora bo otrok lažje razdelal vsebino svojih sanj. Strah se bo omilil, otrok bo sanje lahko vključil v svoj čustveni svet in se tako naučil predelovati svoje strahove tudi v drugih situacijah. .

Kdaj bi morali biti starši zaradi otrokovih nočnih mor v skrbeh?

Če otrokove sanje govorijo o tem, da mu določena oseba želi škodovati ali bi lahko prestopila njegove osebne meje, bi morali starši zastriči z ušesi. Tudi v primeru, da so nočne more pri otroku dolgotrajne in pogoste ter da otrok zaradi njih razvije določene strahove, je to za starše opozorilni znak. Ukrepati pa je treba, če poleg naštetega opazimo še spremembo otrokovega vedenja čez dan. V vseh teh primerih lahko starši poiščejo strokovno pomoč, na primer pri otroški psihologinji ali psihologu oziroma otroški terapevtki ali terapevtu.

Nasvet uredništva: Zaključek počitnic lahko pri otrocih pogosto zbudi skrbi in strahove. Kako se s tem najbolje spoprijeti, izveste v prispevku Konec počitnic: 6 nasvetov za lažjo vrnitev otroka v šolsko okolje. Nočne more so lahko tudi posledica tega, da je otrok v šoli zasmehovan ali kako drugače nadlegovan.