Umivanje zob brez upiranja: 7 nasvetov, kako motivirati otroka
Umivanje zob pri otrocih je za mnoge starše izziv. Predvsem dojenčki in malčki pogosto ne marajo ščetke v ustih, umivanje pa se pogosto sprevrže v bitko ter konča v solzah in kričanju. Vendar je ustrezna ustna higiena pri mlečnih zobeh odločilna za kasnejše zdravje zob in celotne ustne votline. V nadaljevanju odgovarjamo na najpomembnejša vprašanja o umivanju zob pri otrocih in razkrivamo sedem nasvetov, kako borbe pri umivanju zob spremeniti v prijetno rutino.
Kazalo
- Umivanje zob pri otrocih: Enostavni odgovori na najpomembnejša vprašanja
- Koliko minut je treba umivati zobe
- Katera otroška zobna pasta je najbolj primerna?
- Katera otroška zobna ščetka je najboljša?
- Od kdaj si lahko otroci sami umivajo zobe?
- Sedem nasvetov za umivanje zob: Kako ustrezno motivirati otroke
- 1. Preusmerjanje pozornosti
- 2. Izberite pravi trenutek
- 3. Ritual umivanja zob oblikujte kot igro
- 4. Izbira pripomočkov za umivanje zob
- 5. Otroku omogočite odločanje
- 6. Skupno umivanje zob
- 7. Bodite vzor
Ustrezne ustne in zobne higiene se je treba naučiti, zato je treba začeti že s prvim mlečnim zobkom. Poleg tega, da poskusite čim bolj omejiti sladkor v prehrani in z otrokom redno obiskujete zobozdravnika, je vsakodnevno umivanje zob pri otrocih in dojenčkih nadvse pomembno – le tako lahko zdravi mlečni zobje tvorijo dobro osnovo za stalne zobe.
Nasvet uredništva: Preberite, kaj svetujejo strokovnjaki glede uživanja sladkorja pri otrocih.
Umivanje zob pri otrocih: Enostavni odgovori na najpomembnejša vprašanja
Koliko minut je treba umivati zobe
Kako dolgo si morajo otroci umivati zobe, je odvisno od števila njihovih zob. Na splošno velja, da si je treba za vsak zob vzeti pet do deset sekund – in to vsaj dvakrat na dan. Ko so vsi mlečni zobje izrasli, je optimalna dolžina umivanja zob od dve do tri minute. Zobe si je optimalno umivati po obrokih. Po kislih živilih ali pijačah je bolje počakati pol ure, saj kislina poškoduje zobno sklenino, ki se z gibanjem ščetke pravzaprav zdrgne. V nujnih primerih lahko usta pred umivanjem zob temeljito sperete z vodo.
Katera otroška zobna pasta je najbolj primerna?
Obstajajo različne zobne paste, ki so prilagojene starosti otrok, razlikujejo pa se po koncentraciji fluorida. Fluorid pomaga preprečevati nastanek kariesa in je pomemben za zdravo zobno sklenino in kosti. Preveč fluorida pa lahko pri otrocih povzroči fluorozo, ki zobno sklenino obarva ali celo naredi porozno. Zato naj starši nujno upoštevajo priporočila za odmerjanje, ki so navedena na tubi zobne paste. Pomembno: Pri zobni pasti, ki vsebuje fluorid, ne smemo dodatno dajati tablet s fluoridom.
Nasvet uredništva: Preberite tudi naših 10 nasvetov za nego otroških zob.
Katera otroška zobna ščetka je najboljša?
Glava ščetke naj bo majhna in prilagojena velikosti otrokovih ust - najbolje je, da je dolga manj kot dva centimetra. Mnogi majhni šopki ščetin z mehkimi, zaobljenimi ščetinami nežno in temeljito očistijo površino zob. Da bo otrok kmalu lahko sam sodeloval pri umivanju zob, naj bo ročaj ergonomski, debelejši in protizdrsen. Zobne ščetke s ščetinami iz umetnih vlaken so primernejše kot tiste z naravnimi ščetinami, saj se bakterije v naravnih ščetinah hitreje nabirajo. Ali boste izbrali električno zobno ščetko ali navadno, pa je prepuščeno vam. In zelo pomembno: vsake dva do tri mesece zamenjajte zobno ščetko oziroma nastavek za električno zobno ščetko!
Od kdaj si lahko otroci sami umivajo zobe?
Do tretjega leta starosti naj starši prevzamejo umivanje zob. Otroke v četrtem letu lahko počasi uvajamo v samostojno umivanje. Do sedmega leta naj poleg samostojnega umivanja zobe še vedno umivajo tudi starši ter umivanje preverjajo vse do enajstega leta.
Jasna navodila lahko majhnim otrokom pomagajo, da se enostavno naučijo umivati zobe in pri tem vključijo vse zobne površine. Pri tem se zobe vedno čisti v istem vrstnem redu:
- Najprej očistite žvečne površine s kratkimi gibi naprej in nazaj.
- Nato očistite zunanje površine s krožnimi gibi, od sredine proti desni in levi.
- Na koncu očistite notranje površine spodaj in zgoraj z majhnimi krogi "od rdeče do bele", torej od dlesni proti zobu. Pravilna nega dlesni bi morala biti prav tako samoumevna kot umivanje zob.
Sedem nasvetov za umivanje zob: Kako ustrezno motivirati otroke
Kar se v teoriji zdi enostavno, je v praksi pogosto težko. Še posebej pri dojenčkih in majhnih otrocih dnevna ustna in zobna higiena ni ravno priljubljena. Nič čudnega, saj med izraščanjem zob pogosto občutijo bolečine, v fazi avtonomije pa želijo veliko stvari preizkusiti sami, kar jim ne gre vedno najbolje, rezultat pa je frustrirajoč za obe strani. Mnogi starši se ne želijo preprosto postaviti nad voljo svojega otroka, kar je tudi prav. (Tukaj preberite, kaj pomeni vzgoja, usmerjena v potrebe oz. sočutno starševstvo.)
Kaj torej storiti, če umivanje zob ne gre? Otroci in starši ne bi smeli izgubiti veselja do skupnega rituala umivanja zob. Za vas smo zbrali sedem nasvetov, s katerimi bo umivanje zob najmlajših postalo prijetnejše opravilo.
1. Preusmerjanje pozornosti
Obstaja nešteto videov in aplikacij, ki naj bi otrokom olajšale umivanje zob. Vendar to ni primerna rešitev za vsako družino. Še posebej pri zelo majhnih otrocih ali dojenčkih se je treba izogibati uporabi zaslonov. Vendar obstajajo alternative: Otroka lahko na primer zaposlite z opazovanjem skozi okno ali delanjem grimas (starejši bratje in sestre bodo to nalogo zagotovo z veseljem prevzeli). En izmed trikov, ki pogosto deluje pri najmlajših: pri umivanju zob ponudite dve zobni ščetki – eno naj dojenček drži in jo preučuje ali se z njo igra, medtem ko mu starši z drugo umivate zobe.
Nasvet uredništva: Tudi odrasli bi morali omejiti uporabo ekranov – preberite, kakšne koristi prinaša “digitalno razstrupljanje”.
2. Izberite pravi trenutek
Je dojenček še majhen in bo v vsakem primeru najkasneje čez dve uri spet čas za hranjenje? Potem ni treba, da se držite strogega urnika, ampak se orientirajte po otrokovih znakih: Kdaj je dojenček dobre volje in sodeluje, in kdaj je morda bolj pomembno, da zadovoljite njegove trenutne potrebe? Pomembno je le, da tekom dneva ne pozabite na umivanje zob.
3. Ritual umivanja zob oblikujte kot igro
Otroci obožujejo igrive rituale. Mame in očetje lahko to izkoristijo in pustijo, da zobna ščetka “spregovori”: Želi se objemati z zobki ali pa pregnati pošasti “karieske”, ki prebivajo v ustih.
4. Izbira pripomočkov za umivanje zob
Otroci so (pogosto) podkupljivi. Zobna ščetka v njihovi najljubši barvi in otroška ura, ki odšteva čas, bosta morda pripomogli k spremembi. Če to ne pomaga, lahko kupite zanimivo knjigo ali igračo, ki se uporablja samo med ritualom umivanja zob.
Nasvet uredništva: Preberite tudi, kako otroka prepričati, da bo pri zobozdravniku odprl usta.
5. Otroku omogočite odločanje
Faza avtonomije je pri malčkih pogosto zahtevna. Otroci stremijo k neodvisnosti, samostojno izvajanje najrazličnejših opravil pa je v tem času na prvem mestu. Pomaga, če lahko otroci glede na svojo razvojno fazo sodelujejo pri odločitvah: S katero ščetko si želijo danes umivati zobe? Umivanje zob v kopalnici je dolgočasno – kako bi bilo, če bi si zobe umili v svoji sobi ali poleti na balkonu? (Če v bližini ni umivalnika, lahko otrok zobno pasto izpljune v svoj kozarček za umivanje zob.) Tako mali otroci hitro spoznajo: Umivanje zob ni predmet razprave, a glede načina lahko o marsičem odločajo tudi sami.
6. Skupno umivanje zob
Kaj ko bi sklenili dogovor? Najprej otrok umije zobe mami ali očetu, nato pa lahko starši poskrbijo za otroške zobe. Morda je ta vaja tudi odličen način učenja: Tako se torej počutimo, ko nekdo drug brska po naših ustih!
7. Bodite vzor
Otroci se močno zgledujejo po svojih starših – to velja tudi za umivanje zob. Starši in otroci naj zato vsaj enkrat na dan umivajo zobe ob istem času – in ne takrat, ko so mali že v postelji. Tako otroci že zgodaj spoznajo, da je umivanje zob pomembna vsakodnevna rutina.