Jabolčni kis za sijoče lase
Jabolčni kis je naravna nega za negovane in sijoče las. Z vami delimo, kako jabolčni kis učinkuje in kako ga pravilno uporabljati.
Kazalo
- Zakaj je nega las z jabolčnim kisom dobra za lase?
- Pred in potem: Kako so videti lasje po negi z jabolčnim kisom?
- Kako jabolčni kis učinkuje na lasišče?
- Kako pogosto lahko lase umijemo z jabolčnim kisom?
- Ali jabolčni kis uničuje lase?
- Ali jabolčni kis učinkuje tudi proti sivim lasem?
- Kako uporabljati jabolčni kis za lase?
Če dnevno spijemo kozarec jabolčnega kisa, nam to pomaga, da ostanemo fit in zdravi. Poleg tega je jabolčni kis tudi naravno domače sredstvo, s katerim lahko negujemo lase in lasišče. Sestavlja ga jabolčno vino, ki je fermentirano z baterijami ocetne kisline. In prav ocetna kislina je tista, ki ima učinek. Ta je sicer prisotna tudi v drugih vrstah kisa, a pogosto je jabolčni kis prva izbira, saj je svetel in blag.
Nega las z jabolčnim kisom z las in lasišča odstrani ostanke, na primer trdega šampona za lase, ter tako predstavlja optimalno pripravo na nego las. Poleg tega kislina v kisu zapre površino las in jim tako podari sijaj.
Zakaj je nega las z jabolčnim kisom dobra za lase?
Jabolčni kis je bogat z vitamini, minerali, elementi v sledeh in drugimi mineralnimi snovmi. Prav zato naredi lase mehkejše, bolj sijoče in preprečuje cepljenje las. Jabolčni kis poskrbi za kislinsko-bazično ravnovesje lasišča. Ali ima nega las z jabolčni kisom učinek in kakšen je ta, je odvisno tudi od strukture las in stanja lasišča. Pomembno je seveda tudi, kakšne izdelke za nego las sicer še uporabljamo.
Pred in potem: Kako so videti lasje po negi z jabolčnim kisom?
Pred nego z jabolčnim kisom so lahko lasje videti razcepljeni, brez leska in suhi, zaradi česar se morda zdijo neurejeni in nezdravi. Aktivne snovi v jabolčnem kisu pa lase zgladijo in zaprejo strukturo las, zaradi česar se svetloba od las ponovno bolje odbija. Lase so tako spet mehki in sijoči, poleg tega pa jih je tudi laže razčesati. Med drugim tudi lasišče srbi manj oz. sploh ne.
Nasvet: Preberite, kaj pomaga pri srbečem lasišču.
Kako jabolčni kis učinkuje na lasišče?
Jabolčni kis lahko blagodejno vpliva na lasišče in ga pomirja. Koristi od jabolčnega kisa ima predvsem srbeče lasišče, saj nanos kisa omili srbečico, ki je pogosto posledica motenega kislinsko-baznega ravnovesja. Če je naravna zaščita prekinjena, lahko bakterije prodrejo v lasišče, kar povzroča srbečico. Jabolčni kis pa ponovno uravna kislinsko-bazno ravnovesje, posledično pa lasišče srbi manj oz. sploh ne.
Pomembno: Jabolčnega kisa nikoli ne uporabljajte nerazredčenega, temveč ga razredčite z vodo.
Kako pogosto lahko lase umijemo z jabolčnim kisom?
Lasje in lasišče so od posameznika do posameznika različni. Prav zato preverite sami, kako pogosto vam dene nega las z jabolčnim kisom. Najprej to naravno nego las preizkusite. Če vam koristi in nimate reakcij, potem lahko nego z jabolčnim kisom lasem privoščite enkrat ali največ dvakrat na teden.
Nasvet za branje: V tem članku preberite več o tem, kako pravilno negovati svoje lase.
Ali jabolčni kis uničuje lase?
Če jabolčni kis uporabljamo nepravilno, lahko dejansko povzroči draženje las in lasišča. Jabolčni kis je zato vedno treba razredčiti z vodo, ki omili ocetno kislino in preprečuje poškodbe las. Če to upoštevate, lahko jabolčni kis brez skrbi uporabljate kot naravno sredstvo za nego las.
Ali jabolčni kis učinkuje tudi proti sivim lasem?
Redna nega las z jabolčnim kisom naj bi pomagala tudi proti sivim lasem, ker naj bi spodbujala rast in pigmentacijo las. A to ni znanstveno potrjeno – jabolčni kis poživlja lasišče in ga odlično očisti, vendar ni dejanskih dokazov, da pomaga tudi proti sivim lasem. To morda niti ni tako zelo pomembno, saj lahko sive lase odlično negujemo in oblikujemo.
Kako uporabljati jabolčni kis za lase?
Navodila: Spiranje las z jabolčnim kisom
- Zmešajte 2 jedilni žlici jabolčnega kisa z enim litrom čiste vode.
- Kot običajno svoje lase operite s šamponom za lase.
- Mešanico vode in jabolčnega kisa počasi zlijte po lasišču in laseh, ali pa jo popršite po laseh s pomočjo razpršilke. Nato mešanico nežno vtrite v lase.
- Mešanico pustite učinkovati nekaj minut. Upoštevajte, da je vonj lahko nekoliko neprijeten.
- Nato se sami odločite, ali boste mešanico sprali ali ne. Če tega ne storite: Takoj ko se bodo lasje posušili, bo tudi vonj izginil.
Nasvet za branje: Še ena naravna nega las je rožmarinova voda za lase.