Active Beauty
Z blagodejno kopeljo do lepih stopal

Poskrbite za svoje dobro počutje

Z blagodejno kopeljo do lepih stopal

Ko si želimo vzeti trenutek zase, pogosto podcenjujemo, kako sproščujoča je lahko kopel za stopala. Z njo lahko poskrbimo za svilnato mehka in negovana stopala, pomaga pa lahko celo pri težavah s spancem ter pri glavobolih. Za vas smo pripravili nekaj najboljših namigov, kako lahko s kopeljo za stopala poskrbite za čudovito sprostitev v udobju lastnega doma, tudi če nimate kopalne kadi.

Naše noge nam dan za dnem omogočajo neverjetne stvari: Skrbijo za naše gibalne sposobnosti in nam dajejo oporo. Z njimi lahko tečemo, lovimo ravnotežje, skačemo, plezamo in plešemo. Vse to se nam zdi samoumevno. A naše noge so veliko bolj občutljive kot obraz: Na stopalih se prepleta na tisoče drobnih živčnih končičev in senzorjev, zato je to eden izmed najbolj občutljivih predelov našega telesa. Prišel je torej čas, da tudi njim namenite nekaj pozornosti.

Kdaj je kopel za stopala še posebej blagodejna?

Ko je zunaj mrzlo in deževno vreme ali kadar morajo naše noge prenašati izredne zimske razmere, je topla kopel za stopala lahko zares blagodejna. Pri višjih temperaturah pa lahko svojim stopalom privoščite osvežujočo hladno kopel, s katero boste pognali kri po žilah.

Redne kopeli za stopala so zdravilne: Pomagajo zdraviti vnetja nohtne posteljice, zgladijo razpoke na peti in prstih ter celo delujejo v boju proti glivicam na nogi. Poleg tega so domače kopeli najboljša predpriprava na pedikuro.

Kopeli za stopala ne poskrbijo le za nego občutljive kože nog, temveč so blagodejne tudi za celotno telo. Tako lahko na primer določene vrste kopeli celo odpravijo prve znake prehlada.

Z dodatkom eteričnih olj lahko omilite menstrualne krče, vnetje mehurja, napetost v mišicah in glavobole. Poleg tega so kopeli za stopala odlična priložnost, da se v udobju lastnega doma lahko namakate tudi brez kopalne kadi

Kakšne kopeli za stopala poznamo?

Za zdravilni učinek kopeli za stopala vemo že od časov, ko je Sebastian Kneipp razkril čudežno moč knajpanja. Ta je tudi raziskal zdravilne učinke kopanja v ledeni vodi, hoje po vodi in prhanja z izmenjavanjem hladne in tople vode. Učinek kopeli za stopala je odvisen zlasti od temperature vode in uporabljenih dodatkov.

Hladne kopeli za noge spodbujajo krvni obtok in izboljšajo prekrvavljenost. Poleg tega lahko z dodatkom eteričnih olj z vonjem mete, limone ali čajevca zmanjšamo zatekanje nog. Idealna temperatura za hladne kopeli je med 8 in 18 stopinj. Če vam je to prehladno, lahko noge v kopeli namakate v krajših, 2-minutnih intervalih.

Sproščujoče in negovalne kopeli za stopala z oljem sivke spodbujajo sproščen in globok spanec ter nižajo krvni tlak. Če dodate še negovalne sestavine, kot so mleko, med, mandljevo olje ali cvetovi kamilice, boste poskrbeli za mehkejša in bolj svilnata stopala. Pri toplih kopelih za stopala je najprimernejša temperatura med 38 in 40 stopinj celzija, priporočen čas namakanja pa je 10–20 minut.

Dviganje temperature pri kopeli za stopala je najbolj primerno ob prvih znakih prehlada. Temperatura vode se tukaj postopoma dviguje. Pri okužbah dihal lahko v vodo dodate še skodelico morske soli ter 2–3 kapljice olja smrekovih iglic. Pri naraščajoči temperaturi kopeli na začetku stopala potopite v vodo, ki ima 33 stopinj celzija, nato pa ji postopoma dvigujete temperaturo na 40 stopinj. Po 15–20 minutah kopeli je najbolje, da se odpravite naravnost v posteljo.

Kopeli z izmenjavanjem hladne in tople vode krepijo naš imunski sistem in izboljšujejo prekrvavitev stopal in nog. Je pa uporaba tovrstnih kopeli doma malce teže izvedljiva, saj potrebujete dve kadi za noge. Eno napolnite s toplo (36 °C), drugo pa s hladno vodo (18 °C). Obe nogi za pet minut potopite v toplo kopel. Nato jih za 15 sekund prestavite v hladno in postopek še enkrat ponovite.

Na kaj je treba biti pri kopelih za stopala pozoren? (Za koga na primer niso najbolj primerne?)

V osnovi svojih nog ne namakajte dlje kot 15–20 minut, na koncu pa ne pozabite na nego. Hladilne kopeli za stopala krepijo naše srce ter povzročajo zoženje žil. Če ste nagnjeni k višjemu krvnemu tlaku ali trpite za boleznimi srca in ožilja, se pred uporabo toplih kopeli za stopala najprej posvetujte s svojim zdravnikom. Tople kopeli se odsvetujejo v primeru krčnih žil, vnetja ven in odprtih ran.

Za domačo kopel za stopala lahko uporabite naslednje izdelke:

Negovalna kopel za stopala

"Kopel za noge s soljo Mrtvega morja" znamke Balea

Nakupujte v dm spletni trgovini

Sproščujoča kopel za stopala

"Kopel za stopala Muntermacher z vonjem morske soli in limone" znamke alverde NATURKOSMETIK

Nakupujte v dm spletni trgovini