Active Beauty
Regrowing: Ponovna uporaba zelenjave

Drugi pridelek zelenjave

Regrowing: Ponovna uporaba zelenjave

Tudi, ko rastline že poberemo ali utrgamo, so to živa bitja, ki lahko še vedno sprejemajo vodo in še naprej rastejo. Dele zelenjave, ki bi sicer pristali med odpadki, postavimo v kozarec vode in pustimo, da spet na novo rastejo. Tako prihranimo nekaj denarja, zmanjšamo količino odpadnih živil, poleg tega pa je zabavno gledati, kako rastline uspevajo.

Nasveti za ponovno uporabo zelenjave - tako vam bo regrowing uspel

Preden začnete, je pomembno, da se držite nekaj pravil, s katerimi boste ustvarili najboljše pogoje za njihovo ponovno rast.
  • Deli zelenjave, ki jih boste uporabili, naj bodo sveži in hrustljavi. Na njih ne sme biti sledov plesni. Listnata zelenjava bolje uspeva, če zunanje liste odstranite. Priporočamo zlasti ponovno uporabo zelenjave ekološke pridelave.
  • Deli naj ne bodo premajhni, saj rastlina potrebuje energijo, da tvori nove korenine in poganjke.
  • Ponovna rast je mogoča samo, če imajo rastline dovolj svetlobe. Poleg tega naj bo tudi dovolj toplo.
  • Da ne bi zgnile, jim je treba vsak dan zamenjati vodo.
  • Po dveh tednih rastline vzemite iz vode, saj ne bodo mogle več črpati dovolj energije za rast. Najbolje je, da jih prestavite v zemljo za sajenje. Bodite pozorni na to, da bo ta ves čas navlažena.
  • Če bi jim radi malo pomagali pri rasti, lahko uporabite tudi majhne rastlinske terarije, ki bodo bolj zadrževali vlago, in jih pognojite.
  • Če „reciklirana“ rastlina raste še naprej, je morda čas, da jo prestavite v večjo posodo.
  • Uporabite samo novo zrasli zeleni del, kajti izvirni del zelenjave se je s tem izčrpal.

Primerne vrste zelenjave za ponovno uporabo

Nekatere vrste zelenjave so za ponovno uporabo veliko bolj primerne kot druge. V nadaljevanju preberite še nekaj nasvetov za svoj notranji vrtiček, da vam bo ta v še večjo zabavo.

Ponovno vzgojite korenje, enostavno je

Pri korenovkah ne zraste nov koren, temveč zgornji, zeleni del. Odrezati ga je treba hitro, kajti kmalu nastanejo tudi cvetovi in semena. Uporabite ga kot začimbo v zelenjavni juhi ali solati.

Postopek: Koren odrežite nekaj centimetrov pod nepoškodovanim listnatim delom in ga postavite v vodo. Že isti dan bodo začeli poganjati novi listki. Po približno dveh tednih iz korena zrastejo tanke korenine – takrat je čas, da ga presadite v zemljo.

Regrowing: kapusnice

Nekatere vrste kapusnic, npr. belo in rdeče zelje ter ohrovt, žal niso primerne za regrowing. Cvetača in brokoli ne rasteta, ampak cvetita, zato za svoj vrtičkarski projekt uporabite kolerabo.

Postopek: Odrezana koleraba naj ima površino vsaj 4 x 4 cm in naj bo visoka vsaj 3 cm. Za razliko od številnih drugih vrst zelenjave koleraba ne potrebuje vodne kopeli, temveč jo lahko takoj posadite v zemljo.

Vedno sveža solata zahvaljujoč regrowingu

Mangold, kitajsko zelje in pak choi štejemo k listnati zelenjavi. Iz „srčka“ tvorijo nove zelene dele. Sveže listke je treba uporabiti hitro, saj sicer začnejo gniti.

Postopek: Solatni „srček“ naj ostane, zunanje liste pa odstranite. Ko solato postavite v vodo, naj se spodnji del kocena namaka, listi pa naj ostanejo zunaj, saj sicer zgnijejo. Če solato kupite v trgovini, je glava običajno odrezana preveč, zato iz kocena ne morejo zrasti nove korenine. Če vam to vseeno uspe, lahko zelenjavo prestavite v zemljo, a naj bodo korenine dolge vsaj 1 cm.

Por in čebula – zagotovljen uspeh

Če por hranimo daljše obdobje, v notranjosti pogosto začne tvoriti nove poganjke in za to sploh ne potrebuje vode. Novo zrasle dele porežite, preden preostali del začne cveteti.

Postopek: Odrežite velik del in korenine postavite v vodo. Hitro bo zraslo novo zelenje in po enem tednu lahko zelenjavo že presadite v zemljo.

Sami vzgojite ingver

Ingver je predvsem v hladnejših mesecih priljubljena sestavina v čaju, kajti gomolj ostrega okusa podpira imunski sistem. Če ga nekaj časa pustimo, sam od sebe tvori majhne poganjke. Te odrežite in jih s konico, obrnjeno proti vrhu, postavite v zemljo. Kmalu boste lahko uživali v mladih poganjkih. Novo korenino lahko izkopljete, ko bodo listi po nekaj mesecih odmrli.