Dan Zemlje 2025: Nasveti, kako lahko vsi prispevamo k energetskemu prehodu
Kazalo
- Dan Zemlje 2025 za energetski prehod
- Kaj je energetski prehod?
- 7 nasvetov za energetski prehod za dan Zemlje
- 1. Porabite manj tople vode
- 2. Zavestno uporabljajte električne naprave
- 3. Zmanjšajte "sivo energijo"
- 4. Pravilno odzračite in ogrevajte z radiatorji
- 5. Preklopite na zelene ponudnike električne energije
- 6. Zamenjajte gospodinjske aparate, ki porabljajo energijo
- 7. Vlagajte v obnovljive vire energije
Dan Zemlje 2025 za energetski prehod
22. aprila 2025 obeležujemo 55. dan Zemlje. Leta 1970 je bil namenjen ukvarjanju z zdravjem planeta, na letošnji dan Zemlje 2025 pa bo sodelovalo 192 držav in več kot milijarda ljudi. Letošnje geslo se glasi "Naša moč, naš planet“, dan pa je posvečen temi obnovljivih virov energije.
Kaj je energetski prehod?
Energetski prehod je prehod z rabe fosilnih in jedrskih virov energije na obnovljive vire energije. Fosilna in podnebju škodljiva goriva, kot so surova nafta, zemeljski plin, premog in jedrska energija, z vsemi njihovimi tveganji ter dolgoročnimi, še nerešenimi izzivi, je treba nadomestiti s trajnostnimi alternativami. To so energija vetra, sončna energija, vodna energija, energija biomase, geotermalna energija in energija plimovanja.
Cilj energetskega prehoda je trajnostna oskrba z energijo in zmanjšanje odvisnosti od neobnovljivih surovin. S tem se bo zmanjšal tudi vpliv na okolje in podnebje.
Vendar samo prehod na obnovljive vire energije ni dovolj. V okviru energetskega prehoda je pomembno tudi, da energijo uporabljamo bolj varčno ter jo učinkoviteje shranjujemo in uporabljamo.
7 nasvetov za energetski prehod za dan Zemlje
Na Dan Zemlje 2025 se lahko vključite na več načinov. Pregled dogodkov in kampanj v vašem kraju lahko najdete na uradni spletni strani earthday.org. Vendar imajo stvari, ki jih za planet naredimo vsak dan, veliko večji vpliv, zato smo pripravili sedem nasvetov, s pomočjo katerih lahko že z majhnimi koraki v vsakdanjem življenju pomembno prispevate k energetskemu prehodu.
1. Porabite manj tople vode
To je bistven in pogosto podcenjen korak k zmanjšanju lastne porabe energije in prispevku k energetskemu prehodu. Topla voda je potrebna na številnih področjih vsakdanjega življenja, npr. za prhanje, pomivanje posode ali pranje perila. Običajna orientacijska vrednost je približno 40 litrov ogrete pitne vode na osebo na dan. Odvisno je sicer od potreb po ogrevanju in števila oseb v gospodinjstvu, a topla voda predstavlja približno 10–20 % celotne potrebe po energiji.
Zelo učinkovito je, da se namesto dolge kopeli hitro oprhate. Če ima vaša prha varčno glavo, vam ni treba žrtvovati udobja. Vsako desetminutno prhanje pod tovrstno prho v primerjavi s 120-litrsko kopalno kadjo porabi kar tretjino manj energije.
Tudi pri uporabi pomivalnega in pralnega stroja lahko prihranite veliko tople vode in energije. Količina energije, potrebna za pranje pri 60 stopinjah, običajno zadostuje za tri pranja pri 30 stopinjah.
2. Zavestno uporabljajte električne naprave
Obstaja veliko nasvetov za varčevanje z energijo pri električnih napravah, npr.: Sušite perilo na zraku, namesto da vklopite sušilni stroj, ne nastavljajte hladilnika na prenizko temperaturo (5–7 °C zadostuje) in med kuhanjem vedno pokrivajte posodo. Še posebej pomembna in pogosto podcenjena je energija, ki jo je mogoče prihraniti z izklopom naprav, ki jih ne uporabljamo, v primerjavi z energijo, ki jo naprave porabijo v načinu pripravljenosti. K energetskemu prehodu prispeva tudi menjava halogenskih žarnic z LED-žarnicami – z več kot 80 % manj električne energije ustvarjajo enako svetilnost.
3. Zmanjšajte "sivo energijo"
Morda ste že slišali za izraz "siva energija". Vsebujejo jo vse storitve in izdelki, ki jih uporabljamo – pri njihovi proizvodnji, prevozu, skladiščenju, prodaji in odstranjevanju. Ker energije med uporabo ne porabljamo, sive energije pogosto ne zaznavamo zavestno.
Tukaj je nekaj primerov sive energije, ki se uporablja za vsakdanje predmete: Pametni telefon povprečno vsebuje 42 kWh (kilovatnih ur) sive energije. Za majico iz 100-odstotnega bombaža se porabi približno 20 kWh, za kilogram čokolade pa 2,5 kWh. Za primerjavo: Za proizvodnjo 1 kWh z generatorjem bi morali deset ur vrteti pedala na kolesu.
Sivi energiji se ne moremo popolnoma izogniti, lahko pa jo bistveno zmanjšamo v interesu energetskega prehoda – npr. tako, da kupujemo izdelke, ki jih je mogoče enostavno popraviti in so izdelani iz trajnostnih materialov. Za njihovo izdelavo in ko jim življenjska doba poteče, je potrebno manj energije. Pozorni moramo biti tudi na to, da so regionalni in, v primeru hrane, sezonski. Za reciklirane materiale in rabljene izdelke je potrebno manj sive energije kot za novo proizvedeno blago. K zmanjšanju sive energije pripomore tudi uporaba modelov souporabe in souporaba redko uporabljenih pripomočkov, športne opreme ali drugih predmetov.
4. Pravilno odzračite in ogrevajte z radiatorji
V povprečju zasebna gospodinjstva porabijo več kot dve tretjini končne porabe energije za ogrevanje. Že ta podatek jasno kaže, kako pomembno je učinkovito in okolju prijazno ogrevanje. Žal tisti, ki ne živijo v lastni hiši, nimajo možnosti zamenjave ogrevalnega sistema, vendar pa se da s preprostimi ukrepi zagotoviti, da se obstoječi ogrevalni sistem uporablja čim bolj učinkovito in trajnostno.
Zato je pomembno odzračiti radiatorje, ki brbotajo in vsebujejo mehurčke. S tem iz ogrevalnega sistema odstranite zračne mehurčke, ki ovirajo prenos toplote.
Enako pomembno je, da zavestno ogrevate posamezne prostore. Znižanje sobne temperature za eno stopinjo pomeni približno šestodstotni prihranek energije! V skupnih prostorih, kot je dnevna soba, je 20–22 °c popolnoma dovolj in prijetno. V prostorih, v katerih smo manj časa, in v spalnici lahko temperaturo ohranite nekoliko nižjo, približno 16–18 °C. Sobna temperatura ne sme pasti pod 15 °C, sicer se stene ohladijo in se lahko pojavi plesen.
5. Preklopite na zelene ponudnike električne energije
S prehodom na zeleno električno energijo v povprečju letno prihranimo več kot pol tone CO2 na osebo. Ponudniki zelene električne energije ne sodelujejo z jedrskimi elektrarnami ali elektrarnami na črni premog ali lignit, temveč energijo pridobivajo iz obnovljivih virov, kot so sonce, voda, veter in geotermalna energija.
In če upoštevamo, kako pogosto kaj iščemo na Googlu, potem se v prihodnje splača uporabljati tudi ekološki iskalnik: qwant.com je ekoelektrični iskalnik EU, ki prav tako ne uporablja piškotkov ali sledenja in ima visoke standarde zasebnosti.
6. Zamenjajte gospodinjske aparate, ki porabljajo energijo
Starejši gospodinjski aparati so pogosto veliki porabniki energije in moči. Njihova zamenjava s sodobnimi, energetsko učinkovitejšimi modeli predstavlja učinkovit način prispevanja k energetskemu prehodu. Vendar pa je treba stvari pretehtati: Ni vedno priporočljivo zamenjati aparata, ki je še vedno v dobrem stanju. Navsezadnje tudi proizvodnja novih hladilnikov, električnih štedilnikov, mikrovalovnih pečic in pralnih strojev porablja energijo in druge vire. S spletnimi kalkulatorji stroškov za gospodinjske aparate lahko enostavno primerjate, kdaj se nov nakup splača za vašo denarnico in okolje.
7. Vlagajte v obnovljive vire energije
Ob izrazu "energetski prehod" mnogi pomislijo na sončne kolektorje na strehi in toplotno črpalko na vrtu. Danes obstajajo tudi majhne elektrarne za balkon in po začetni naložbi se takšni sistemi pogosto povrnejo v nekaj letih.