Pekoč občutek in srbečica v nožnici
Kaj pomaga pri glivični okužbi nožnice in bakterijski vaginozi
Glivična okužba nožnice in bakterijska vaginoza prizadeneta veliko žensk vsaj enkrat v njihovem življenju. Ginekologinja pojasnjuje, kako prepoznati simptome teh vaginalnih okužb, kako jih zdraviti in čemu se izogibajte.
Kazalo
- Kakšni so simptomi glivične okužbe nožnice in bakterijske vaginoze?
- Kako lahko zdravimo glivično okužbo nožnice in bakterijsko vaginozo?
- Kaj storiti, če se glivična okužba nožnice ponovi?
- Kdaj in zakaj se pojavi glivična okužba nožnice oz. bakterijska vaginoza?
- 1. Po terapiji z antibiotiki
- 2. Med ciklom
- 3. Po spolnih odnosih
- 4. Med menopavzo
- 5. Pri hormonskih nihanjih
- Na kaj morate biti pozorni pri intimni negi?
Kakšni so simptomi glivične okužbe nožnice in bakterijske vaginoze?
Glivična okužba nožnice, imenovana tudi vaginalna kandidoza, je pogosta okužba nožnice z glivicami iz rodu Candida. 80 % žensk se z njo sreča vsaj enkrat v življenju. Običajno se kaže s srbenjem in pekočim občutkom zunanjega spolovila ter belkastim in zdrizastim izcedkom, ki je običajno brez vonja. Poleg tega so sramne ustnice pogosto rdeče in otekle.
Pri bakterijski vaginozi je izcedek običajno bolj tekoč, sivkasto-rumen in neprijetnega vonja.
V primeru teh simptomov se obvezno posvetujte z ginekologom, ki bo ugotovil, ali gre za vaginalno kandidozo oz. glivično okužbo nožnice, bakterijsko vaginozo ali spolno prenosljivo bolezen.
Nasvet: V tem vodniku si preberite vse o vaginalnem izcedku kot kazalcu cikla in dobrega počutja.
Kako lahko zdravimo glivično okužbo nožnice in bakterijsko vaginozo?
Ginekolog ali ginekologinja lahko vzame vaginalni bris, ki ga pregledajo pod mikroskopom in tako v večini primerov ugotovijo vzrok oz. povzročitelja ter okužbo ciljno zdravijo. Glivične okužbe je običajno mogoče dobro in hitro pozdraviti. V večini primerov je enkratni odmerek antimikotika, torej protiglivičnega zdravila, dovolj. Pri bakterijski vaginozi se običajno uporabljajo kapsule ali antibiotične kreme z lokalnim delovanjem.
Pomembno: Če se vaginalna okužba pojavi prvič ali se obdobju enega leta večkrat ponovi, če se pojavijo bolečine v trebuhu, vročina ali slabo počutje, je v vsakem primeru priporočljivo obiskati zdravnika. Prav tako je pomembno, da se v nosečnosti preveri stanje vaginalne flore. Čeprav glivična okužba sama po sebi ni nevarna za otroka, lahko bakterijske okužbe povzročijo zaplete.
Kaj storiti, če se glivična okužba nožnice ponovi?
Nekatere ženske trpijo zaradi ponavljajočih se vaginalnih glivičnih okužb. O kronično ponavljajoči se vaginalni kandidozi govorimo, če se okužba pojavi vsaj štirikrat na leto. Tu je pomembno, da natančno identificiramo povzročitelja in ga ciljno zdravimo. Če se težave z neravnovesjem vaginalne flore ponavljajo, se priporoča regeneracijska kura z mlečno kislino v obliki kapsul.
Pomembno: Različnih domačih pripravkov, kot so tampon, namočen v jogurt, ali stroki česna, raje ne uporabljajte! To lahko povzroči draženje nožnice, poleg tega pa takšni pripravki lahko pripomorejo k vnosu patogenih mikroorganizmov v nožnico.
Nasvet uredništva: Tukaj lahko izveste več o ravnovesju vaginalne flore.
Kdaj in zakaj se pojavi glivična okužba nožnice oz. bakterijska vaginoza?
V zdravi vaginalni flori poleg prevladujočih zaščitnih mlečnokislinskih laktobacilov najdemo tudi številne druge mikroorganizme. Vsaka ženska ima svojo individualno vaginalno floro. V normalno poseljeni nožnici so lahko prisotne tudi glivice in različne bakterije, vendar dokler so laktobacili v večini, se simptomi vaginalnih okužb ne pojavljajo.
1. Po terapiji z antibiotiki
Po terapiji z antibiotiki precej pogosto pride do vaginalne okužbe, saj antibiotiki poleg škodljivih bakterij v večini primerov uničijo tudi zaščitne laktobacile. To omogoča razmnoževanje potencialno patogenih mikroorganizmov, ki so bili prisotni v majhnih količinah, kar povzroči neravnovesje vaginalne flore. V tem primeru se pojavijo tipični simptomi, kot so srbenje, pekoč občutek ali bolečine v intimnem predelu.
2. Med ciklom
Sestava vaginalne flore je odvisna od spolnega hormona estrogena. Laktobacili pod vplivom estrogena pretvarjajo glukozo, shranjeno v vaginalnih celicah, v mlečno kislino. S tem nastane kislo okolje, v katerem se patogeni mikroorganizmi ne morejo razmnoževati. Med menstrualnim ciklom se ravni estrogena spreminjajo, kar pomeni, da so med menstruacijo in takoj po njej, ko so ravni estrogena najnižje, tudi koncentracije laktobacilov najnižje. Poleg tega je kri bazična telesna tekočina, ki začasno spremeni pH-vrednost v nožnici. Na splošno pa se zdrava vaginalna flora pravočasno normalizira.
Tipp der Redaktion: Wenn Sie mehr über Ihren Zyklus erfahren möchten, empfehlen wir Ihnen unsere Beiträge über Menstrual Mapping, Zyklus berechnen, natürliche Verhütung und zyklusbasiertes Training. // Nasvet uredništva: Izvedite več o ženskem ciklu, vadbi, prilagojeni ženskemu ciklu in čuječnosti med menstruacijo.
3. Po spolnih odnosih
Tudi sperma je bazična telesna tekočina, ki vpliva na pH-vrednost vaginalne flore. Običajno se zdrava vaginalna flora po spolnem odnosu ponovno vzpostavi na normalno, rahlo kislo pH-vrednost. Če se to ne zgodi ali če je vaginalna sluznica ženske zelo občutljiva, se lahko bakterije ali glivice v tem času hitro razmnožijo. Pri večji dovzetnosti za vaginalne okužbe lahko kondom med spolnim odnosom deluje preventivno.
Nasvet: Kondomi lahko zmanjšajo tudi tveganje za okužbo z virusom HIV, HPV in drugimi spolno prenosljivimi boleznimi.
4. Med menopavzo
Tekom življenja se sestava vaginalne flore spreminja. Med otroštvom so laktobacili komaj prisotni; vaginalno okolje je takrat sestavljeno predvsem iz črevesnih in kožnih mikroorganizmov. V puberteti se to zaradi povečane ravni estrogena spremeni – vaginalna sluznica postane debelejša, bolj prekrvavljena in vsebuje glikogen, ki je potreben za laktobacile. Med menopavzo se raven estrogena nato postopoma zmanjšuje. Zaradi pomanjkanja estrogena se spreminja sestava vaginalne flore in patogeni mikroorganizmi se lažje razmnožujejo.
Nasvet: Tukaj si preberite vse o fazah in simptomih menopavze.
5. Pri hormonskih nihanjih
V nosečnosti, po porodu ali zaradi jemanja hormonske kontracepcije lahko pride do sprememb v vaginalni flori, ki jo povzročijo hormonska nihanja in suha nožnica. Razlog za to je tudi spremenjen oziroma znižan nivo estrogena, ki vpliva na delovanje laktobacilov.
Nasvet: Preberite vse o metodah naravne kontracepcije.
Na kaj morate biti pozorni pri intimni negi?
Za uravnovešeno vaginalno floro je dovolj, da intimno področje umivamo z vodo ali pH-nevtralnimi izdelki za intimno nego. Pomembno je, da ne porušimo zaščitne pH-vrednosti, ki ima dezinfekcijski in čistilni učinek.
Nasvet uredništva: V tem članku si preberite več o ženski intimni negi.