Nenadna alergija na sonce – kaj pa zdaj?
Kazalo
- Kaj je alergija na sonce?
- Kako prepoznati alergijo na sonce?
- Kako nastane izpuščaj, povezan z alergijo na sonce?
- Alergija na sonce pri otrocih
- Kaj storiti, če otroci kljub temu dobijo alergijo na sonce?
- Kaj lahko storite, da bi preprečili alergijo na sonce?
- Kaj pomaga pri alergiji na sonce?
- Pet hitrih nasvetov proti alergiji na sonce
Kaj je alergija na sonce?
Alergija na sonce pravzaprav ni alergijska reakcija, temveč polimorfna svetlobna dermatoza. To je kožna bolezen, pri kateri gre za preobčutljivostno reakcijo kože na sonce, natančneje na UV-žarke. Obolelih je približno 15 odstotkov, večinoma so to ženske in svetlopolti. Polimorfna svetlobna dermatoza je lahko različno huda in se običajno ponavlja. Nekateri za njo trpijo že od otroštva, pri drugih pa se alergija na sonce razvije pozneje.
Kako prepoznati alergijo na sonce?
Najprej koža srbi, nato se pojavijo rdeče pikice, ki se lahko razvijejo v izpuščaj s koprivnico. Včasih se pojavijo tudi mehurčki. Načeloma se lahko polimorfna svetlobna dermatoza kaže s čimer koli – od pikic, mehurjev in obsežne koprivnice do velikih površin rdečice. Simptomi se običajno pojavijo na delih telesa, ki so bili neposredno izpostavljeni UV-žarkom, npr. na vratu, dekolteju, zgornjem delu rok, nogah, redkeje na obrazu. Včasih se simptomi pojavijo šele nekaj dni po sončenju in so lahko pri vsaki osebi drugačni. Poleg tega se lahko svetlobna dermatoza ponavlja vsako leto, zlasti spomladi. Prepričate se lahko z UV-testom, ki ga opravite v bolnišnici. Označena območja na hrbtu obsevajo z UVA- in UVB-žarki pri različnih intenzitetah, nato pa ocenijo reakcije kože.
Alergija na sonce se pogosto kaže tudi s koprivnico.
Če se po sončenju pojavijo majhni mozoljčki, gre za t. i. akne Mallorca. Povzroči jih kombinacija mastnega sredstva za zaščito pred soncem, vročine in znoja. Priporočamo uporabo zaščito pred soncem na osnovi gela.
Včasih svetlobno dermatozo zamenjamo tudi s fototoksično reakcijo, ki jo lahko na koži v povezavi z UV-žarki povzročijo nekatere rastline, kot so hortenzije ali orjaški dežen. Na koži se lahko pojavijo mehurčki, izpuščaji ali rdečica.
Kako nastane izpuščaj, povezan z alergijo na sonce?
Spomladanska alergija na sonce? To sploh ni tako nenavadno, saj po nekaj mesecih zime, ko smo se toplo oblačili in zakrivali kožo, ta ni več navajena na sonce. Hkrati pa UV-žarki, ki povzročajo sončne opekline, postanejo močnejši – konec aprila naj bi bilo sonce že tako visoko kot sredi avgusta. Pred alergijami na sonce kože včasih ne more zaščititi niti krema za zaščito pred soncem, saj se je koža odvadila sonca. Če je koža predolgo izpostavljena žgočemu soncu, se pojavi alergijski odziv. Pri nekaterih bolnikih se ta reakcija pojavi zlasti takrat, ko je koža nenadoma ponovno izpostavljena močnejšim UV-žarkom, npr. na počitnicah. Tudi pozimi potujemo v zelo sončne dele sveta. Obstajajo pa tudi bolniki, ki sonca sploh ne prenašajo in se mu morajo zato izogibati vse leto.
Strokovnjaki menijo, da obstaja genetska predispozicija za alergijo na sonce, saj je ta bolezen v družinah pogosta. Naj dodamo še, da UV-žarki do določene mere vedno poškodujejo kožo. Tudi če porjavite in vas pri tem sonce ne opeče, UV-žarki poškodujejo DNK, tj. genetske informacije v celicah kože. Sončenje je proces, pri katerem se aktivirajo popravljalni mehanizmi imunskega sistema, da popravijo to poškodbo DNK.
Toda kaj se dogaja v kožnih celicah? Z medicinskega vidika to še ni povsem jasno. Vemo le, da UVA-žarki povzročajo, da prosti radikali tvorijo kemične spojine, ki obremenjujejo kožo in lahko poškodujejo kožne celice. V primeru svetlobne dermatoze se celice ne morejo dovolj braniti, vnetne celice se preselijo v kožo in razdraženost kože postane vidna.
Druga teorija pravi, da UVA-žarki v kombinaciji z drugimi snovmi – telesu lastnimi snovmi ali kozmetičnimi sestavinami, kot so emulgatorji, konzervansi in dišave – v telesu ustvarijo alergen. Če izpuščaj sprožijo snovi, ki jih nanesemo na kožo v kombinaciji z UV-žarki, se to imenuje fotoalergijska reakcija.
Alergija na sonce pri otrocih
Otroška koža je bolj občutljiva in tanjša, imunski sistem pa še ni popolnoma razvit, zato se pred poškodbami, ki jih povzročijo UV-žarki, ne brani tako dobro kot koža odraslih. Otroci zato potrebujejo posebno nego in zaščito pred sončnimi žarki – in to ne le zaradi alergije na sonce. Tveganje za nastanek melanoma narašča s številom sončnih opeklin v otroštvu, kožni rak na splošno pa z leti izpostavljenosti soncu, zato otrok nikoli ne puščajte na žgočem soncu brez zaščite v obliki oblačil ali kreme za zaščito pred soncem.
Kaj storiti, če otroci kljub temu dobijo alergijo na sonce?
Najprej se umaknite s sonca, nato pa čim prej ublažite srbečico, da se otrok ne bo praskal. Pomagajo lahko hladni, vlažni obkladki, ki hkrati zmanjšajo otekanje kože, nato pa nanesite tanko plast vlažilne kreme. Simptomi običajno izginejo po nekaj urah. Če se ne umirijo, se morate vsekakor posvetovati z zdravnikom.
Kaj lahko storite, da bi preprečili alergijo na sonce?
Alergija na sonce je posledica neprimernega zadrževanja na soncu ob močnih UV-žarkih. Neporjavela koža se mora najprej počasi navaditi na sončne žarke, zato se je za zdaj še bolje izogibati daljšemu sončenju na opoldanskem soncu.
Če se v prvih dneh dopusta pogosto pojavi alergija na sonce, čeprav se vam zdi, da se ustrezno ščitite, morda uporabljate napačno sredstvo za zaščito pred soncem s prenizkim zaščitnim faktorjem. Izberite takšno za občutljivo kožo, ki nudi zadostno zaščito pred UVA- in UVB-žarki ter je brez dišav in konzervansov. Za otroke, mlajše od enega leta so primerne mineralne kreme za zaščito pred soncem. Po kopanju se ne pozabite ponovno namazati.
Sredi dneva (med 11. in 15. uro) se je soncu bolje izogibati. To velja za otroke in odrasle. Vendar je treba zaščito pred soncem uporabljati tudi v senci, priporočljiva pa so tudi lahka oblačila. Dober način priprave na sončne dni je tudi jemanje betakarotena, ki je na voljo v obliki kapsul. Kapsule betakarotena začnite jemati mesec dni pred načrtovanim sončenjem, da se ustvari zadostna zaščita.
Kaj pomaga pri alergiji na sonce?
Če se pojavi utrikarija oz. koprivnica, se je treba posvetovati z zdravnikom. Ta bo predpisal antihistaminik ali kortikosteroidno kremo. Za osebe z izrazito alergijo na sonce je priporočljiv tudi postopek fototerapije, pri katerem gre za počasno aklimatizacijo kože na UV-žarke v UV-kabini. Zdravljenje se izvaja v bolnišnicah ali pri dermatologih, ki imajo na voljo UV-kabine. Ob vsakem obisku se odmerek UV-žarkov nekoliko poveča. Vendar pa to zdravljenje ni primerno za vse bolnike. Na voljo je le ena valovna dolžina sevanja: UVB 311 nm. Vendar pa je težava pri svetlobni dermatozi pogosto v UVA-žarkih. Dermatologi odsvetujejo uporabo solarija. Tam dobite celoten spekter sončne svetlobe, ki pa je običajno veliko premočna. Odvisno je od naprave, a UVA-žarki so lahko v solariju do šestkrat močnejši od sonca, medtem ko so UVB-žarki podobni opoldanskemu soncu sredi poletja.
Pet hitrih nasvetov proti alergiji na sonce
- Izogibajte se soncu, dokler simptomi ne izzvenijo. Ne prebadajte mehurjev na koži, saj to lahko povzroči vnetje. Na splošno uporabljajte izdelke z visokim zaščitnim faktorjem, ki ne vsebujejo dišav in konzervansov ter so čim manj mastni.
- Za ublažitev srbečice na kožo nanesite pomirjujoč in vlažilni losjon. V nekaterih primerih lahko zdravniki predpišejo kortikosteroidne kreme ali losjone, protivnetne kreme ali antihistaminike.
- Prizadete dele kože hladite s hladnimi mokrimi obkladki ali oblogami s skuto ali rezinami hladnih kumar. Pomembno: Obkladke odstranite po 20 minutah, sicer se bodo obkladki, namesto da bi hladili, začeli segrevati.
- Aloe vera vlaži in deluje protivnetno.
- Če trpite za hudo obliko svetlobne dermatoze, se vsekakor posvetujte z zdravnikom.