Active Beauty
Kako brez stresa praznovati otroški rojstni dan: nasveti za starše
Besedilo: Sylvia Wasshuber-Haas

Čas za zabavo

Kako brez stresa praznovati otroški rojstni dan: nasveti za starše

Ali svojemu otroku prirejate rojstnodnevno zabavo, povrhu vsega pa še doma? Mnogi starši so pod stresom že samo ob misli na to. Upoštevajte naslednje nasvete, da boste vi, slavljenec in gostje pred zabavo in med njo povsem sproščeni.

Sedem nasvetov za sproščeno praznovanje otroškega rojstnega dne

1. Otroška rojstnodnevna zabava ni tekmovanje

Imate pri otroških rojstnodnevnih zabavah občutek, kot da ste na tekmovanju za najbolj razkošno in drago zabavo? Popolnoma nepotrebno! Trajanje zabave in število gostov prilagodite starosti otroka, ki praznuje. Zlato pravilo: naj bo gostov toliko, kot je otrok star. Za prvi in drugi rojstni dan se lahko otroški zabavi odpoveste. Namesto tega raje povabite enega ali dva otroka enake starosti z mamo ali očetom. Energijo in živce lahko prihranite tudi drugače: doma izdelana vabila in do potankosti dodelana dekoracija – to niti približno ne zagotavlja dobre zabave, otrokom pa za te stvari tako ali tako ni preveč mar. Zabavi tudi ni nujno določiti posebne teme, a če si otrok tega želi, je lahko prav prisrčno.

2. Naj vam pri pripravah in na zabavi nekdo pomaga

Naj otrok sodeluje pri odločitvah glede izbire gostov, iger in hrane. Poleg tega poskrbite, da boste imeli na zabavi nekoga, ki vam lahko priskoči na pomoč. Naj bo to soseda, varuška, babica ali kdo od staršev otrok, ki se zabave udeležijo kot gostje. To lahko pride zlasti prav, če se kateri od otrok poškoduje pri tekanju naokrog in ga je treba peljati k zdravniku, ali če se otroci začnejo prepirati, vi pa morate poskrbeti za več stvari hkrati.

3. Recite dovolj bitki z darili

Ali se otroška rojstnodnevna zabava zdi kot maraton odvijanja daril? Poskusite to preprečiti, saj so otroci v takšnem primeru hitro preobremenjeni in se sploh ne znajo več zares veseliti. Najbolje je, da gostje vsa darila ob prihodu odložijo na mizo. Pozneje lahko z igro vrtenja steklenice določite, katero darilo boste odprli najprej – in tako naprej eno za drugim.

In da do poplave daril sploh ne pride, staršem malih gostov sporočite najvišji znesek za darilo ali pa jih prosite, naj se odločijo za skupno darilo, ki naj ne stane preveč. Nekje po šestem rojstnem dnevu bodo otroci že razumeli idejo skupnega darila. Darila gostom za domov, kot so vrečke s sladkarijami ali igračami, pa so zgrešena. V središču pozornosti naj bo otrok, ki praznuje. Izjema so le stvari, ki jih otroci izdelajo na praznovanju, saj večinoma zelo radi ustvarjajo. Domov lahko odnesejo tudi dele dekoracije, kot so baloni z imenom gosta.

4. Dajte otrokom priložnost, da divjajo

Divjanje je vedno dobro, zlasti na začetku rojstnodnevne zabave. Poleti lahko otroci uživajo v vodnih igrah na vrtu, v vseh letnih časih pa je za otroško zabavo odlična lokacija starosti primerno igrišče ali gozd – če ne lije ravno kot iz škafa. Najbolje je, da že na vabilu starše obvestite, da bo zabava potekala zunaj, saj bodo tako lahko otroke primerno oblekli.

5. Program naj ne bo preveč naporen

Praznovanje otroškega rojstnega dne brez iger, kot je pinjata? Mnogim otrokom je dovolj že to, da se lahko prosto igrajo, zlasti če se lahko igrajo zunaj in če so mlajši od treh let. Nekaj preprostih idej za igro pa je vseeno dobro imeti na zalogi. Najboljše so zabavne igre, pri katerih so vsi enako udeleženi. Na primer otroku zavežemo oči, nato pa mora s kuhalnico v rokah poskusiti zadeti lonec. Takšne igre so mlajšim vedno všeč. Odlične so tudi spretnostne igre, npr. kako z zavezanimi rokami z usti ujeti jabolko v posodi z vodo. Otrokom pokažite več različnih iger, da se bodo lahko izrazili njihovi različni talenti: športna tekmovanja, miselne naloge in spretnostne igre. Tako bo vsak dobil priložnost zmagati.

Kaj pa če se otroci, ki niso na vrsti za igro, hitro začnejo dolgočasiti? Pritegnite tudi njih, npr. tako: »Zdaj pa oči na peclje in čiiisto tiho ...« Izberite igre, pri katerih lahko sodelujejo vsi otroci, in prekinite tiste, ki otrokom niso zanimive.

6. Ne pretiravajte s sladkorjem

Otroški rojstni dan = gora sladkarij? To vam odsvetujemo, saj bo sicer zabava zagotovo ušla izpod nadzora. Torta (ne preveč sladka) seveda ne sme manjkati, a naj bodo na voljo tudi kakšne prestice ali drugi prigrizki. Pozneje lahko otrokom ponudite še kakšno preprosto jed, kot so testenine, pica, hrenovke ali toast – a veliko otrok na koncu zabave verjetno ne bo nič (več) jedlo. Za žejo je dovolj vrč dobro razredčenega soka in vrč vode. Zelo pomembno: starše povprašajte glede morebitnih alergij, na katere morate biti pozorni.

7. Kaj storiti ko pride do prepira in solz

Že pri pošiljanju vabil dobro premislite, ali se gostje med sabo razumejo. Kljub temu pa prepirov ni mogoče vedno predvideti. Če so na rojstnodnevni zabavi otroci, ki se med sabo ne razumejo, jih poskusite nekoliko ločiti: za mizo jih posedite narazen, pri igrah pa jih razdelite v različne skupine.

Pripravite se tudi na to, da se bo kakšen otrok v njemu neznanem okolju morda počutil preobremenjenega. Če otrok joče že ob prihodu, si poskusite zanj vzeti nekaj več časa. Če po pol ure še vedno joče, je morda bolje, da ga pridejo iskat starši – sicer lahko to precej pokvari vzdušje. Če se kateri izmed otrok ne želi več igrati, ga nikar ne silite k sodelovanju. Naj raje izpusti kakšen krog ali pa ga preizkusite v kakšni drugi vlogi: morda vam lahko pomaga kot koordinator, tako da na primer vrti glasbo. Tako ne bo povsem izključen in se bo pozneje spet zlahka vključil, če bo to želel.