Kako prepoznamo opozorilne znake v odnosih? Povprašali smo strokovnjake.
Zakaj je dobro znati prebrati opozorilne znake že v fazi zmenkov ter na kaj je treba biti pozoren v odnosih? Strokovnjaki pojasnjujejo.
Kratek pregled
-
»Red flag« kot opozorilni znak
V zadnjem času se pogosto omenjajo opozorilni znaki ali »red flags«, ki so vsekakor eden izmed tistih alarmov v odnosu, ki ga je treba jemati resno. Zlasti v fazi zmenkov obstaja velika nevarnost zamegljenega razuma, v fazi zaljubljenosti pa je še težje. Ko si namreč enkrat nadenete rožnata očala, opozorilnih znakov pri drugi osebi ne opazite več. Verjetnost napačne (oziroma bolje rečeno neprimerne) izbire je vedno velika. »Red flags« pa po mnenju strokovnjakov ne predstavljajo le nevarnosti, temveč omogočajo veliko priložnost. »Red flags« niso le trenutna modna muha, iz katere bi se lahko norčevali. Če jih jemljete resno, lahko igrajo pomembno vlogo pri določanju vaše sreče v razmerju v prihodnosti. Nič ni namreč tako odločilnega za ljubezen kot izbira pravega partnerja.
Treba je razlikovati med opozorilnimi znaki, znanimi kot »red flags«, ter tistimi, ki so v odnosu nesprejemljivi oz. čisti »no-go«. Pogosto se izraz »red flags« uporablja za zelo splošen opis vseh značilnosti, ki ne ustrezajo osebnemu okusu posameznika: na primer določen stil oblačenja, glasbeni okus ali politična stališča. Strokovnjaki pa so mnenja, da je to le postranskega pomena. Pri »red flags« ne gre za osebne preference, temveč za značaj osebe. Tako so že v obdobju spoznavanja končno spet v ospredju človekov značaj, osebnost in kompatibilnost, ne pa zgolj videz, okus in hobiji.
Če poenostavimo, so »red flags« tisti opozorilni znaki, ki jih moramo vzeti v obzir, ko se odnos še gradi. Običajno se jih zavemo že v začetni fazi, strokovnjaki pa jih povzemajo kot temelje varnega odnosa, ki ga gradijo zaupanje, zanesljivost in komunikacija. Vse, kar ne izpolnjuje teh osnovnih pogojev, lahko velja za »red flag«. Kadar je oseba čustveno nedostopna, ima težave z izkazovanjem spoštovanja ali se težko zaveže odnosu, bi se nam morale prižgati vse rdeče luči.
Opozorilni znaki pri ženskah in pri moških
Naslednji primeri veljajo za nesprejemljive in nakazujejo na toksičen odnos. Če naletite na katerega od spodnjih vedenj, morate biti previdni, in po mnenju strokovnjakov se je bolje čimprej umakniti:
- Prezirljiv odnos ali žaljive pripombe do žensk
- Agresivno vedenje
- Izogibanje pogovorom o čustvih
- Razvrednotenje čustev drugih (»Kako si občutljiva, sploh ni tako hudo!«)
- Ponižujoče pripombe o nekdanjih partnerjih
- Ponižujoče pripombe o družini ali prijateljih
- Želja po nadziranju
- Psihološka manipulacija (angl. gaslighting)
- Čustveni umik, ko postane »težko«: Vrnejo se šele, ko jim to ustreza
- Ciljno usmerjeno vedenje, da »preizkusijo« vaše ljubosumje, ljubezen in predanost
- Pretirana čustvena odvisnost ali stalno prisoten strah pred izgubo
- Čustvena manipulacija (»Če bi me res imela rada, …«)
Primeri opozorilnih znakov v obdobju spoznavanja in zmenkov
Že na zmenkih se hitro pokaže, ali je fazo spoznavanja morda bolje prekiniti in se podati naprej na lov za primernim partnerjem – pogosto lahko opazimo več opozorilnih znakov naenkrat. Strokovnjaki so opozorili na nekaj najbolj očitnih primerov:
- Neredni stiki s stalnimi izgovori (»Trenutno imam toliko stvari!«)
- Danes je, jutri ni ali »ghosting«
- Srečanje večkrat zamakne ali celo odpove
- Pomanjkanje zanimanja za vaša razmišljanja ali čustva
- Pretirano dvorjenje (angl. »love bombing«) in pritisk, da hoče več
Primeri opozorilnih znakov v odnosih
Če ste že v razmerju, še ne pomeni, da ste, kar se tiče opozorilnih znakov, na varni strani. Strokovnjaki izpostavljajo predvsem naslednje:
- Čustveno in fizično nasilje
- Namerne, žaljive pripombe
- Nespoštovanje meja
- Neupoštevanje čustev
- Se ne opraviči, če prizadene drugo osebo
- Ne poskuša razumeti stališča druge osebe
- Prepiri se vedno končajo tako, da se na koncu opravičite vi, tudi če niste storili ničesar narobe
- Se ne želi pogovarjati o težavah ali prevzeti odgovornosti
- Pasivno-agresivno vedenje (ignoriranje, užaljenost); zlasti v kombinaciji s pričakovanjem spolnih odnosov
- Ponavljajoče se ali namerno kršenje jasno postavljenih meja
-
Opozorilni znaki, znani kot »orange flags«, niso nič boljši
Če menite, da »orange flags« niso tako slabi kot »red flags«, se na žalost motite. Po mnenju strokovnjakov gre namreč za jasne predhodnike opozorilnih znakov, znanih kot »red flags«, zato ne oklevajte predolgo. Če se vam določeno vedenje zdi kot »orange flag«, ne razmišljajte predolgo o tem, temveč čimprej prekinite odnos, preden se razvije v kaj več.
Primeri opozorilnih znakov »orange flags« v obdobju spoznavanja in zmenkov
Kako prepoznati »oranžno luč« že v fazi zmenkov? Strokovnjaki so izpostavili naslednje sporne točke:
- Pomanjkanje skupne vizije za prihodnost
- Nejasni nameni
- Zadržanost glede zavezanosti k odnosu
- Različne predstave o bližini in distanci
- Težave s čustveno dostopnostjo
- Pomanjkanje samorefleksije
3. Naj vam bodo v izziv »yellow flags«
Blagi opozorilni znaki, znani kot »yellow flags«, ne pomenijo, da morate takoj vse zavreči, temveč jih vzemite kot neke vrste izziv. Tako nekako bi jih bilo tudi najbolje prevesti: dejansko gre za izzive v odnosu. Ne predstavljajo takojšnjega razloga za razhod, ne smemo pa jih ignorirati, saj se v njih skrivajo potencialne kasnejše težave v odnosih. Eden takšnih primerov je izogibanje konfliktom. Ta težava se lahko vedno znova pojavlja in preprečuje, da bi se v odnosu lahko zbližali in sprejeli kompromise.
Primeri izzivov ali »yellow flags« v obdobju spoznavanja in zmenkov
Po mnenju strokovnjakov so tipični blagi opozorilni znaki ali »yellow flags« naslednji:
- Pretirana idealizacija
- Izogibanje konfliktom
- Močno prilagajanje partnerju
- Negotovost na različnih ravneh
- Neizgovorjena nesoglasja
- Vedno isti nesporazumi
- Nihanja razpoloženja in pogosta muhavost
-
Če so pri osebi prisotni »beige flags«, vam zna biti dolgčas
Kako dolgočasno … Profili oseb v aplikacijah za zmenke nas pogosto pustijo ravnodušne. Ko s prstom drsimo levo ali desno po zaslonu, se preprosto izgubijo v množici na Tinderju in podobnih aplikacijah. Zaradi blagih opozorilnih znakov, znanih kot »beige flags«, je težje nekoga spoznati, ker se zdi nedosegljiv. Povprečen tip človeka, ki je rad v naravi, pozimi hodi smučat in ne razkriva nobenih drugih posebnosti o sebi? Takšnih je v aplikacijah na pretek. Ni se jih treba ravno izogibati, vprašanje pa je, ali se lahko odnos z njimi razvije v kaj več. Nenazadnje je pogosto prav skupno navdušenje nad nečim tisto, zaradi česar obema srce bije hitreje. Strokovnjaki pojasnjujejo, da pri »beige flags« ne gre več za opozorilne znake glede značaja in vedenja, temveč bolj za osebnostne lastnosti, ki se zdijo neprimerne. Oseba se nam zdi dolgočasna, nezanimiva ali posebna. Na TikToku lahko pogosto pod ključnikom #beigeflag najdete razprave o neobičajnih navadah potencialnih partnerjev.
Primeri »beige flags« v obdobju spoznavanja in zmenkov
Znaki, da imate opravka z osebo, ki nakazuje signale »beige flags«, pogosto pomenijo, da se po nekaj izmenjanih sporočilih pravzaprav nikoli ne srečata, pogovor pa počasi zamre. Če že na začetku ni pravega navdušenja, zakaj bi sploh nadaljevali? Strokovnjaki kot primer tovrstnih opozorilnih znakov navajajo naslednje:
- Nezanimive teme
- Predvidljivi pogovori
- Pomanjkanje navdušenja
- Nevtralen slog komuniciranja
- Pomanjkanje čustev
- Zadržanost
- Pomanjkanje spontanosti
5. »Green flags«: Znaki, ki pomenijo zeleno luč v odnosih
»Green flags« v odnosih pomenijo zeleno luč. So dober znak za to, da je osnova za odnos trdna in je povezanost z drugo osebo mogoča. Strokovnjaki pojasnjujejo, da so »green flags« pravo nasprotje »red flags«. So znak zdravega in varnega odnosa in povezanosti. Več kot je teh dobrih znakov, bolj je oseba zrela, odgovorna in sposobna za varno zvezo in je lahko primeren partner za vas. Načeloma velja, da je dober znak za zdrav odnos vse, kar se tiče varnosti, zanesljivosti in spoštljive komunikacije.
Primeri pozitivnih znakov »green flags« v obdobju spoznavanja in zmenkov
Že takoj na začetku lahko ugotovite, ali imata s to osebo potencial za zdrav odnos. Strokovnjaki izpostavljajo nekaj primerov, ki nakazujejo na zeleno luč, da lahko gradite odnos:
- Odprta komunikacija o namerah – druge osebe ne drži namerno v negotovosti
- Iskrenost
- Ne gre le za fizično bližino, temveč oseba dejansko pokaže interes, ki ga lahko občutimo
- Spoštuje vaše meje in ne pride takoj do užaljenosti, če želite odnos graditi bolj počasi
- Pripravljenost, da se čustveno odpre
Primeri pozitivnih znakov v odnosih
Tudi v razmerju lahko vsakodnevno opazite, ali ste v dobrem partnerskem odnosu ali ne. Po mnenju strokovnjakov so znak dobrih odnosov naslednji signali:
- Čustvena razpoložljivost in pripravljenost, da se pogovarja o čustvih
- Daje občutek čustvene varnosti
- Zdravo vedenje pri reševanju konfliktov
- Daje občutek, da vas sliši in vidi
- Izkaže spoštovanje
- Prevzema odgovornost za svoje vedenje in se opraviči za morebitno napačno ravnanje
- Aktivno dela na odnosu in se trudi za medsebojno čustveno bližino
- Je zvest/-a partnerju in drži z njim/njo, tudi če ni enakega mnenja
- Zdravo ravnovesje med bližino in distanco
- Jasno komunicira o željah in potrebah
- Zanesljivost in doslednost v vedenju
Kako se po mnenju strokovnjakov pravilno spoprijeti z opozorilnimi znaki že takoj na začetku:
-
Kaj strokovnjaki pravijo o opozorilnih znakih?
V zadnjih letih se v psihologiji oz. konkretno na področju odnosov in ljubezni pojavlja vedno več novih anglicizmov (kot so ghosting, beadcrumbing ipd.). Po mnenju strokovnjakov je to zelo dobro in prinaša več koristi kot škode, saj ti izrazi z vedno pogostejšo uporabo skrbijo za večjo ozaveščenost ljudi. Če izrazov za to ne bi bilo, teh vedenj običajno ne bi mogli niti določiti niti opisati. Enako velja tudi za izraz »red flags«: Še preden smo vedeli, kaj pomeni, nam je ta kategorija manjkala kot pomembno orodje za ocenjevanje drugih oseb v procesu spoznavanja. Šele ko preberemo kakšen članek na to temo ali se o tem pogovarjamo s prijatelji, se lahko začne proces, v katerem se zavemo, kateri opozorilni znaki so za nas osebno pomembni in kako jih prepoznamo. »Red flags« je fenomen, ki ga iz psihološkega vidika ne gre zanemariti.
-
Opozorilni znaki različnih stopenj vam lahko pomagajo ugotoviti, kaj je res pomembno pri iskanju partnerja
Strokovnjaki menijo, da se lahko z opazovanjem in vrednotenjem opozorilnih znakov naučimo, da svojih partnerjev ne izbiramo več samo na podlagi videza, šarma, statusa in hobijev. Veliko pomembnejša so merila, kot so vrednote, značaj in sposobnost sklepanja vezi. Naši odnosi imajo tako končno dovolj možnosti za stabilnost, globino in rast. S tem se ne bo le zmanjšalo število ločitev, temveč bodo predvsem naši odnosi stabilnejši in čustveno varnejši – dobra stvar tako za nas kot tudi za naše (bodoče) otroke.
-
Kako lahko že v obdobju spoznavanja in zmenkov prepoznamo različne stopnje opozorilnih znakov?
Strokovnjaki so mnenja, da je vse, zaradi česar imamo »slab občutek«, nas preplavlja čustvena negotovost ali se nam zdi žaljivo, dobro nagovoriti v katerikoli fazi odnosa. Zelo pomembno je, da prisluhnete svojemu občutku, in ne le razumu. Človeško telo, tj. naša intuicija, takoj začuti, če nekaj ni v redu. Če se druga oseba ne odpre, ne pokaže razumevanja in empatije ter se takšno vedenje ponavlja, je dobro to zaustaviti že v obdobju spoznavanja in zmenkov.
-
Kako odreagirati, ko prepoznate »red flag«?
Obstaja veliko opozorilnih znakov, zaradi katerih se je dobro takoj umakniti. Osnovno pravilo je: Odkrito se pogovorite o situaciji in jasno povejte, da je šla zadeva preko meje in ste prizadeti. Glede na to, na kakšno reakcijo boste naleteli, se lahko pojavi še kakšen opozorilni znak: Če vaših čustev in razmišljanj ne jemlje resno in nimate občutka spoštovanja, varnosti in empatije, se je bolje umakniti.
-
Zakaj je tako težko prepoznati opozorilne znake?
Človeški možgani stremijo k navadam. Vse, kar prepoznamo že iz zgodnjega otroštva, naš avtonomni živčni sistem prepozna kot »normalno«. Te najbolj zgodnje izkušnje na nas vplivajo vse življenje in več ko jih je, manj se jih zavedamo. Pri tem je (žal) povsem vseeno, ali gre za pozitivne ali negativne izkušnje iz našega zgodnjega otroštva – ko odrastemo, nas običajno privlačijo ljudje, katerih vedenje se nam (podzavestno) zdi znano. Zelo klasičen primer tega: Če hči odrašča z očetom, ki se nikoli ni prav rad pogovarjal in ni pokazal veliko spoštovanja ali zanimanja za hčerino življenje, obstaja zelo velika verjetnost, da na zmenku enakega vedenja sprva sploh ne bo dojela kot negativnega, saj njen živčni sistem to zaznava kot znano, torej varno in dobro. V obdobju spoznavanja je zato zelo pomembno, da se zavedate (lahko si tudi pomagate s seznamom!), katera vedenja in značajske lastnosti se vam pri drugi osebi zdijo pomembne – in tudi, katere ne. Nato je pomembno, da ste zavestno pozorni nanje, preden vam rožnata očala zameglijo razum.
-
Zakaj je dobro upoštevati tudi okoliščine opozorilnih znakov?
Pri vseh opozorilnih znakih morate vedno upoštevati tudi okoliščine, saj zgolj na podlagi opisa vedenja ne moremo sklepati o osebi, njenem značaju in motivaciji. Na večino opozorilnih znakov pa tudi okoliščine ne vplivajo več, zato je treba zaupati svojim občutkom. Na žalost pa se pomen opozorilnih znakov pogosto podcenjuje. To ima kasneje lahko resne čustvene posledice, zato je bolje, da opozorilne znake jemljete resno in ne popuščate preveč.
-
Na kaj bi se morali osredotočiti v fazi zmenkov in spoznavanja? Je najbolj pomembno, da znamo prepoznati opozorilne znake, ali kaj drugega?
V procesu spoznavanja je zagotovo najbolj pomembno, da znate prepoznati različne opozorilne znake. Če jih ne upoštevate, se vam lahko zgodi, da vas prevzamejo šarm, dobra kemija in hormoni. Pri tem pa skoraj vedno spregledamo najpomembnejše. Privlačnost in zaljubljenost nista pokazatelj kompatibilnosti in samo na podlagi tega nikakor ne moremo zagotovo vedeti, da gre za potencialno primernega partnerja. Tega smo se narobe naučili iz hollywoodskih filmov. Seveda mora biti določena privlačnost – a veliko pomembnejši so značaj osebe, zdravi in varni odnosi, določena stopnja zrelosti ter sposobnost samorefleksije. Če bi bili vsi pravočasno podučeni o tem, da je partnerje dobro izbirati po teh merilih, bi nam vsem bilo prihranjene veliko čustvene bolečine in trpljenja.