Active Beauty
7 čudežnih lastnosti človeškega telesa
Besedilo:

Čudež: telo

7 čudežnih lastnosti človeškega telesa

Ali ste vedeli, da je človek sposoben razlikovati več kot dva milijona barvnih odtenkov? Ali pa da imajo dojenčki 100 kosti več od odraslih? Človeško telo nas vedno znova preseneča z vsem, kar zmore. V nadaljevanju bomo podrobneje predstavili nekaj njegovih najbolj nenavadnih lastnosti.

7 neverjetnih lastnosti človeškega telesa

Z vami delimo osupljiva dejstva o človeškem telesu, ki vas ne bodo pustila ravnodušnih.

1. Ljudje lahko razlikujemo več kot dva milijona barv

Za to, da jih naše oko prepozna, mora svetloba osvetliti predmet, pri čemer se del svetlobe odbije, drugi del pa vpije – če razložimo zgolj osnove. Človeško oko je v osnovi sposobno razlikovati 200 barvnih odtenkov. Če se pri tem spreminjajo še svetlost in bele komponente, dobimo dva milijona vidnih in med seboj različnih barvnih odtenkov. Vse to je mogoče, ker se fotoreceptorji v očesu odzivajo na svetlobo različnih valovnih dolžin. Seveda pa vse le v primeru, da ni prisotno pomanjkanje barvnega vida (barvna slepota).

2. Dotik pozitivno vpliva na naše zdravje

Ob prijetnem dotiku se v telesu sprošča serotonin in razvijejo se občutki sreče, ki pozitivno vplivajo na naše razpoloženje. Dotik lahko celo pomaga znižati krvni tlak in srčni utrip, kar še posebej koristi našemu zdravju

3. Ali ste vedeli, da človeško telo sestavlja 656 mišic?

Ločimo gladke skeletne mišice in progaste mišice. Prve skrbijo za naše gibanje, druge pa nadzorujejo delovanje organov (dihanje, prebavo). Za mrščenje je denimo potrebnih 43 mišic, za prijazen nasmeh pa le 17.

4. Dojenčki imajo približno 100 kosti več kot odrasli

o je posledica dejstva, da skeletni deli dojenčkov še niso popolnoma zrasli v celoto, temveč se še razvijajo. Če torej seštejemo vse dele, ugotovimo, da imajo približno 100 kosti več od odraslih. Te kosti pa pozneje ne izginejo, ampak se sčasoma združijo in strdijo v posamezne večje kosti.

5. Človeško telo premore 100.000 kilometrov krvnih žil

S tem bi Zemljo, ki ima premer približno 40.000 km, teoretično lahko večkrat obkrožili.

6. Žensko srce bije hitreje

To je predvsem zato, ker so manjša in zato z enim srčnim utripom prečrpajo manj krvi ter tako v telo oddajo manj kisika. Povprečni srčni utrip v mirovanju pri ženskah je nekaj več utripov na minuto kot pri moških, ki imajo med 70 do 75 utripov na minuto. Dobro je vedeti, da nezdrav življenjski slog lahko pri ženskah prej negativno vpliva na srčno-žilni sistem kot pri moških. Tudi delež prikritih srčnih napadov, ki so pogosto spregledani, a resno poškodujejo srčno mišico, je pri ženskah bistveno večji, saj so pri njih simptomi običajno drugačni. Zato pri zdravniku redno spremljajte delovanje svojega srca in se izognite nepotrebnemu tveganju. To je še posebej pomembno med in po menopavzi, saj se takrat zniža raven estrogena, ki deluje kot svojevrstna zaščita pred infarktom.

7. 3.000.000.000

to je število utripov (zdravega) srca v povprečni življenjski dobi. Vsak dan se po naših žilah prečrpa do 10.000 litrov krvi – s 60 do 80 udarci na minuto. To pomeni 4.200 utripov na uro, 100.000 utripov na dan in skupaj tri milijarde utripov v življenju.