Active Beauty
Dermatologi pojasnjujejo, kaj je pomembno pri dezodorantih
Besedilo:
čas branja: min
Nega

Dermatologi pojasnjujejo, kaj je pomembno pri dezodorantih

Vsi se znojimo. Nekateri bolj, drugi manj. Pri nekaterih se pot skoraj ne vonja, drugi pa se spopadajo z močnimi neprijetnimi vonjavami pod pazduho. Pri tem si lahko pomagate z dezodorantom, če so težave hujše, pa obiščite dermatologa. Pogovarjali smo se z dermatologi.

Kako deluje znojenje?

Znoj nastaja v žlezah znojnicah. Na eni strani imamo ekrine žleze znojnice, ki so odgovorne predvsem za uravnavanje telesne temperature. Proizvajajo voden znoj in jih najdemo skoraj povsod na koži. Še posebej veliko jih je na dlaneh in na podplatih. Ekrine znojnice so prisotne od rojstva in so dejavne vse življenje.
Na drugi strani so apokrine žleze znojnice, ki postanejo aktivne šele s puberteto in hormoni ter vplivajo na človekov vonj. Nahajajo se v ušesnem kanalu, v pazduhah, okoli popka, na spolovilu in okoli bradavic. Apokrine žleze znojnice upravljajo hormoni, njihova funkcija pa temelji na ustvarjanju in izločanju vonja.

Zakaj pri tem prihaja do neprijetnih vonjav?

Obe vrsti žlez znojnic, ki se aktivirata zaradi telesne temperature, telesne vadbe, stresa, bolezni ali hormonov in proizvajata znoj, sta prisotni na vseh delih telesa. Znoj je pravzaprav vedno enak: brez vonja. Šele ko pride na površje in se pojavi na površini kože, pride v stik z bakterijami, ki ga razgradijo – nastane značilen vonj znoja, ki se razlikuje od človeka do človeka.

Kakšno vlogo ima pri tem mikrobiom kože?

Izjemno pomembno. Naša mikrobiom kože ni vedno enak, saj lahko v različnih delih telesa najdemo različne bakterije – to je bilo zares potrjeno šele v zadnjih petih letih. Vendar pa nimamo samo zelo specifičnega mikrobioma kože kot posamezniki – spreminja se tudi zaradi bolezni, stresa, sprememb v prehrani, v določenih življenjskih situacijah, med menstruacijo ali menopavzo. Glede na to, ali smo zdravi ali bolni oziroma katere hormonske spremembe se trenutno dogajajo v našem telesu, ima dezodorant različen učinek, saj naj bi vezal najrazličnejše vonjave. Z vsako telesno ali hormonsko spremembo se spremeni tudi posameznikov vonj. Pri tem je pomemben mikrobiom kože, saj razgrajuje znoj. Bakterije znoj se z znojem hranijo in tako ustvarjajo vonjave. Zato so bistvenega pomena za vonj znoja.

Kakšna je razlika med dezodorantom in antitranspirantom?

Dezodorant nanesete na kožo in veže vonjave, ki jih povzročajo bakterije. Namesto običajnega dezodoranta lahko uporabite tudi eterična olja, žajbelj ali limono.

Antiperspirant pa običajno vsebuje aluminijeve soli ali kemične sintetične snovi, ki zavirajo nastajanje znoja. Vendar pa obstajajo tudi številni dezodoranti z antiperspirantnim učinkom, kar je danes skoraj standard.

Kaj je pomembno, ko govorimo o učinkovinah? Aluminij nima ravno najboljšega slovesa …

O aluminijevih soleh se je v zadnjih letih razširil slab glas. Dejansko ne obstaja niti ena znanstveno izvedena in priznana študija, ki bi trdila, da aluminij vstopa v krvni obtok in povzroča kakršno koli škodo. Aluminij je zelo dober antiperspirant in po mnenju dermatologov ni škodljiv za telo. Zato ga priporočajo v antiperspirantih. Ima dober učinek, ovržena pa so bila tudi vsa opozorila, ki so bila izdana v zvezi s tem. Vsi, ki zaradi boljšega splošnega počutja raje uporabljajo dezodorante brez aluminija, naj s tem nadaljujejo.

Izogibati pa bi se morali naslednjim učinkovinam:

  • Parabeni lahko motijo hormonsko ravnovesje.
  • Triklosan lahko povroča draženje kože in oči.
  • Talkum, mineralni prah, je škodljiv za dihala.
  • Alkohol lahko močno izsuši kožo.

Ali imajo tudi bio dezodoranti učinek?

Velika prednost naravnih dezodorantov je, da ne vsebujejo sintetično proizvedenih dišav in so večinoma izdelani iz eteričnih olj ali zelišč, ki nase vežejo ali prikrivajo neprijetne vonjave. To pomeni, da lahko katero koli sivkino olje dejansko označimo za organski dezodorant, saj izpolnjuje namen prikrivanja vonjav.
Organski dezodoranti so verjetno nekoliko šibkejši, kar zadeva njihov učinek. Tako kot vsak običajni dezodorant lahko v določenih okoliščinah sprožijo kontaktne alergije.

Kako lahko še preprečimo znojenje?

Na splošno je nastanek vonja seveda odvisen tudi od tega, s čim hranite svoje telo. Za zmanjšanje znojenja je vsekakor koristno, da se čim bolj izogibate sintetičnim oblačilom, uživate zdravo in uravnoteženo prehrano, se dovolj gibate in skrbite za osebno higieno. Vsi ti dejavniki so namreč neposredno povezani z nastajanjem znoja.

Kdaj in kako nanesti dezodorant?

Oprhajte se, obrišite in na suho kožo nanesite dezodorant. Pomembno je, da se dezodorant vedno popolnoma posuši. Pri vlažilnem dezodorantu, kot je dezodorant v spreju, je čas učinkovanja nekoliko daljši kot na primer pri dezodorantu v kremi. Najbolje je, da si obrijete dlake pod pazduho, saj s tem zmanjšate razvoj bakterij in neprijetnih vonjav. Da bi se izognili razdraženi koži po britju, je priporočljivo, da pred britjem nanesete peno ali gel za britje.

Kakšna je razlika med roll-onom, sprejem, stikom in kremo?

Zlasti za občutljivo kožo ali tiste, ki se običajno veliko potijo, je priporočljiva uporaba dezodoranta v stiku ali kremi. Slednje so še posebej nežne in prijazne do kože. Roll-oni ali spreji so na vlažni koži manj učinkoviti, saj so ti izdelki razredčeni in zato praktično „odplavajo“ ter izginejo takoj, ko se spotimo.
Vendar pa je izbira dezodoranta, tako kot veliko drugih stvari v življenju, odvisna zgolj od tega, kaj vam najbolj ustreza. Najbolje je preizkušati, dokler ne najdete izdelka, s katerim se počutite dobro in samozavestno.

Katere alternative lahko uporabite, če na splošno ne prenašate deozodoranta?

Tudi tu gre za preizkušanje. Pri tem je seveda koristno vsakodnevno umivanje, čim manj stresno življenje (a to si tako ali tako vsi želimo, kajne?) in nošenje koži prijaznih materialov, kot sta bombaž ali viskoza, in ne sintetičnih tkanin. V mnogih primerih je lahko koristno tudi izogibanje hrani z močnim vonjem, kot je česen, saj ta vsebuje žveplove spojine, ki se izločajo z zadahom in znojem ter lahko povzročajo neprijetne vonjave.
Če res ne prenašate nobenega dezodoranta, lahko uporabite posebne dezodorante za občutljivo kožo, ki jih lahko kupite v drogerijah ali lekarnah. Na žalost ni dokončne rešitve.

Zanesljivi spremljevalci pri športu in vsakdanjem življenju

S čudovitim vonjem vanilje in kokosa

Dezodorant z vonjem vanilje in kokosa znamke Balea

Kupite zdaj v dm spletni trgovini.

Brez aluminija

NIVEA MEN deodorant v stiku Fresh Active

Kupite zdaj v dm spletni trgovini.

Čudežni fluid, obogaten z aloe vero

»Deodorant v spreju Fresh znamke Balea«

Kupite zdaj v dm spletni trgovini.

Opravičujemo se, vendar za vaše iskanje nismo našli rezultatov. Poskusite z drugimi iskalnimi pojmi.