Kaj se skriva za fenomenom FOMO?
Potovanja, dogodki, zabavni hobiji – družbena omrežja danes nudijo toliko navdiha za življenje, da se s tem prikrade strah, da bomo kaj zamudili – FOMO (ang. Fear of Missing Out). V nadaljevanju boste izvedeli, kaj sploh je FOMO in podobni občutki ter kako se z njimi spopasti.
Kazalo
- Kaj sploh pomeni FOMO?
- Kaj se skriva za tem?
- Katero vlogo pri tem igrajo družbena omrežja?
- Kaj se zgodi pri FOMO-učinku?
- Je sindrom Couvade povezan s FOMO?
- Je FOMO anksiozna motnja?
- Kaj lahko naredimo proti FOMO?
- Ali FOBO igra vlogo tudi pri odnosih?
- Kaj je JOMO, nasprotje FOMO?
- Kako se soočiti z MOMO, občutkom, da se nekaj dogaja brez nas?
Kaj sploh pomeni FOMO?
Občutek FOMO je strah pred tem, da bi nekaj zamudili, da nismo del nečesa in da imajo drugi ljudje bolj vznemirljivo življenje kot mi sami. Povezan je digitalizacijo sveta prek družbenih omrežij, saj imamo ves čas možnost, da gledamo življenja drugih in jih primerjamo s svojim.
Kaj se skriva za tem?
Ljudje smo zelo družabna bitja. Dokazano je, da osamljenost povzroča bolezni. Ena od naših najosnovnejših potreb je, da pripadamo in da nismo izključeni. Občutek FOMO pa je povezan tudi s primerjanjem. Kako je videti naše življenje? Je dovolj dobro? Primerjanje je zagotovo lahko spodbudno, vendar pa prevelika količina povzroča zavist in ima lahko depresiven učinek. K pojavu občutka FOMO prispevajo še nizka samopodoba, nezadovoljstvo z lastnim življenjem in pomanjkanje socialnih stikov.
Katero vlogo pri tem igrajo družbena omrežja?
FOMO seveda ni nov pojav. Ljudje so se vedno primerjali in želeli biti del skupnosti, vendar pa nas družbena omrežja, kadar koli jih odpremo, zasujejo z domnevno veliko bolj vznemirljivimi, zdravimi in aktivnimi življenji drugih. Vedno se je treba zavedati, da so na družbenih omrežjih predstavljeni vrhunci dogajanja v njihovih življenjih, in ne njihov vsakdan.
Kaj se zgodi pri FOMO-učinku?
Strah ljudi pred tem, da bi nekaj zamudili, se pri tem tudi namerno izkorišča, na primer v oglaševanju. Priljubljeni so npr. omejene serije izdelkov, posebni popusti, ki so na voljo le določen čas, ter spletna mesta, ki pošiljajo potisna obvestila in nam dajejo občutek, da smo vedno na tekočem.
Je sindrom Couvade povezan s FOMO?
Najbrž ne. V primeru sindroma Couvade, pri katerem moški kažejo simptome nosečnosti hkrati s svojimi partnerkami, znanost nima natančnih podatkov. Dokazana pa so hormonska nihanja pri moških; moški spolni hormon testosteron naj bi se zmanjšal, ženski spolni hormon estrogen pa povečal, kar zagotovo igra vlogo pri razvoju simptomov.
Je FOMO anksiozna motnja?
Občutek sam po sebi ni anksiozna motnja, vendar lahko vodi do nje. Takrat je smiselno obiskati psihoterapevta.
Kaj lahko naredimo proti FOMO?
Najprej se morate zavedati, da je takšno vedenje škodljivo, in se zavedati posledic. V pomoč so lahko obdobja premora od družbenih omrežij, brisanje aplikacij in deaktivacija potisnih sporočil. Koristno je tudi, da s seznama oseb, ki jim sledite, odstranite tiste, ki še posebej sprožajo občutek FOMO. Pomembno je, da se zavedate, da to, kar je predstavljeno na spletu, nima veliko skupnega z resničnostjo teh ljudi. Namesto da hrano fotografirate z vseh zornih kotov, raje uživajte v trenutku, v analognem življenju in se raje pogovorite z drugo osebo, kot da živite v digitalnem domišljijskem svetu. Pomembna sta samorefleksija in zavedanje sebe ter svojih potreb. Vprašajte se, kaj je za vas v življenju pomembno. To vprašanje vas bo usmerilo k temu, kar si resnično želite početi, da vas občutek FOMO ne zapelje v dejavnosti, ki bi se vam v resnici zdele nepotrebne.
Ali FOBO igra vlogo tudi pri odnosih?
FOBO (ang. Fear of Missing Out), ki v prevodu pomeni „strah pred zamujenim“ se nanaša na sprejemanje odločitev, ki ga spremlja velik strah pred poznejšim obžalovanjem. Kino ali gledališče? Razmerje ali samsko življenje? Odločitev za nekaj takoj pomeni odločitev proti nečemu. Mnogi ljudje imajo pri tem težave. Več kot imate možnosti, težje se je odločiti.
Do te skušnjave v današnjem času pogosto pride pri spletnih zmenkih – bi še naprej podrsovali levo in desno, ker bi lahko našli nekaj boljšega? Pri tem tvegate, da ne boste videli celote.
Razmerja, ki niso stalna (ang. situationships) so zagotovo obstajala že od nekdaj, npr. v obliki prehodnih razmerij.
Kaj je JOMO, nasprotje FOMO?
Pri občutku FOMO iz strahu počnemo stvari, ki si jih ne želimo, pri JOMO (ang. Joy of Missing Out oz. v prevodu „veselje do zamujenega“) pa gre za nasprotje temu: torej za veselje do tega, da počnemo tisto, kar si želimo – na samosvoj način, brez strahu ali pritiska. Občutek JOMO omogoča, da se osredotočimo na tisto, kar je za nas resnično pomembno. Ni nam treba biti povsod, treba je le uživati v tem, kar počnemo.
Kako se soočiti z MOMO, občutkom, da se nekaj dogaja brez nas?
Pri občutku MOMO (ang. Mystery of Missing Out) smo razdraženi, ko ljudje, ki jim sledimo na družabnih omrežjih, nenadoma prenehajo objavljati. Ker takrat ne moremo več sodelovati v življenju drugih, se počutimo izključene in pogosto celo razmišljamo o tem, ali so drugi preprosto prenehali objavljati ali pa so nas morda celo namerno odstranili iz svojega kroga sledilcev. Tudi v tem primeru velja pravilo, da manj časa preživite na družbenih omrežjih, pridobljeni čas pa namenite izboljšanju lastnega življenja.