Nega občutljive kože z izdelki brez dišav
Nežen vonj, sveža aroma: Številni imajo radi prijetno dišeče izdelke, vendar izdelki za nego, ki vsebujejo parfume, niso primerni za vsakogar. Ljudje, ki trpijo za alergijami ali nevrodermitisom, imajo pogosto težave z mozoljčki, rdečico ali vnetjem kože. Da občutljive kože ne bi še dodatno dražili, je zato priporočljivo uporabljati izdelke, ki vsebujejo naravne aktivne sestavine, so nežni do kože in ne vsebujejo dišav ali konzervansov.
Kazalo
- Kakšna je občutljiva koža?
- Kako prepoznati občutljivo kožo?
- Kakšni so možni razlogi za občutljivo kožo?
- Kako pravilno negovati občutljivo kožo?
- Naslednji izdelki so bili razviti posebej za občutljivo kožo:
- Nežen serum za obraz
- Negovalni dezodorant
- Nežna nega predela okrog oči
- Britje, nežno do vaše kože
- pH-nevtralen šampon
Kakšna je občutljiva koža?
O občutljivi koži govorimo, kadar je ta hitro razdražena zaradi različnih dejavnikov, kot so okolje, vreme ali izdelki za nego kože. Naravna zaščitna bariera kože je običajno poškodovana in zato bolj dovzetna za morebitne obremenitve. Poleg tega zaradi neravnovesja zaščitne bariere koža izgublja vlago in se posledično izsuši.
Kako prepoznati občutljivo kožo?
Občutljiva koža se lahko kaže na različne načine. Pogosto jo prepoznamo v povezavi s suho kožo, ki je nagnjena k rdečici in pri kateri imate občutek zategovanja. V nekaterih primerih lahko suha koža zaradi pomanjkanja vlage povzroča tudi bolečine.
Občutljivo kožo pogosto spremljajo tudi ekcemi, mozolji ali pa se koža lušči, pojavljajo pa se tudi simptomi, ki jih lahko občutijo le tisti, ki imajo z občutljivo kožo težave: srbečica, pekoč občutek ali zbadanje.
Če suho kožo spremlja tudi srbečica, je lahko to znak za nekatere kožne bolezni, kot je na primer nevrodermitis ali luskavica. Občutljiva koža v kombinaciji z rdečico je lahko znak za kuperozo ali rozaceo. V primeru dvoma, za katero obliko občutljive kože gre, se je najbolje posvetovati z dermatologom.
Kakšni so možni razlogi za občutljivo kožo?
Pogosto je vzroke za občutljivo kožo nemogoče natančno določiti, saj lahko nanjo vplivajo okoljski, psihološki in zunanji dejavniki.
- UV-žarki lahko še dodatno oslabijo zaščitno bariero kože, kar lahko pri že tako obremenjeni in občutljivi koži pomeni, da je ta še bolj podvržena stresnim dejavnikom. Iz tega razloga je pomembno, da vedno uporabljate mineralno zaščito pred soncem, tudi v primeru oblačnega vremena.
- Kožo lahko izsušijo tudi različni vremenski vplivi, kot so velika temperaturna nihanja, močan veter ali zelo visoke oz. nizke temperature. Poleg suhih predelov na koži lahko opazimo tudi razdraženost in rdečico.
- Na kožo pomembno vplivajo tudi škodljivi vplivi okolja, kot so izpušni plini, onesnaževanje ali klimatske naprave, občutek razdraženosti se poveča, pojavijo se lahko nečistoče, koža lahko postane izsušena.
- Nekateri imajo težave s suho in razdraženo kožo tudi zaradi zelo vroče vode. Poleg tega lahko na občutljivo kožo negativno vpliva tudi voda z visoko vsebnostjo vodnega kamna.
- Tako kot na vseh področjih življenja vašemu zdravju in s tem tudi koži dolgoročno škoduje stres. Povečan stres lahko na koži povzroči razdraženost, izsušenost in rdečico.
Namig uredništva: Tukaj si preberite pet nasvetov proti stresu v vsakdanjem življenju
- Spanec pomembno vpliva na obnavljanje kožnih celic. Ne ponavljamo zaman vedno znova, kako pomemben je lepotni spanec. Dolgotrajno pomanjkanje spanca namreč lahko privede do tega, da se kožna bariera ne more več sama obnavljati ali pa je regeneracija slabša. Vse to lahko povzroči razdraženost kože.
- Poleg zadostne količine spanca na zdravo kožo pomembno vpliva tudi zdrava in uravnotežena prehrana.
- Na občutljivo kožo lahko negativno vplivajo tudi zunanji dejavniki, kot so preobčutljivost na določene dišave ali sestavine, detergente, alkohol ali začinjeno hrano.
Kako pravilno negovati občutljivo kožo?
Pri negi občutljive kože je pomembno, da uporabite ustrezne izdelke za podporo naravni zaščitni barieri kože. Pri tem bodite posebej pozorni na to, da negovalni izdelki vsebujejo naravne aktivne sestavine. To so lahko zlasti rastlinska olja, kot sta mandljevo ali kokosovo olje, ki kožo vlažijo, vendar je ne dražijo.
Če imate občutljivo kožo, se v negovalnih izdelkih izogibajte konzervansom in dišavam, da bi preprečili morebitno draženje. Prav tako odsvetujemo uporabo izdelkov, ki vsebujejo alkohol, saj ta koži odvzame maščobo in spodbuja pojav rdečice in draženje kože.
Nove izdelke za nego kože pred uporabo preizkusite na neopaznem mestu na podlakti, da preverite, če je koža morebiti na določen izdelek preobčutljiva. Če so na izdelkih za nego kože navedene besede »hipoalergeno, čisto ali 0 %«, to pomeni, da izdelek vsebuje le omejeno število sestavin in je brez konzervansov, parafinov, dišav in alkohola.
Namig uredništva: Tukaj si preberite, kako pozimi pravilno negovati nežno dojenčkovo kožo.